Kongres Naukowy o Koperniku
Wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszowego Roku Kopernikańskiego odbywającego się w 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci tego najwybitniejszego kanonika warmińskiej kapituły katedralnej. W ciągu dwóch dni uczestnicy wysłuchają dziewiętnastu prelekcji, które treścią nawiązują do wydanej z tej okazji książki o tym samym tytule, co kongres.
– Przywołujemy tę postać, jako osobę szczególnie związaną z naszym regionem. Na nas ciąży odpowiedzialność przywoływania tego faktu. Cieszy mnie, że wydano publikację naukową, która przybliża czas i wydarzenia łączące Warmię z Kopernikiem. Za to dziękuję księdzu profesorowi Andrzejowi Kopiczce – mówił abp Józef Górzyński.
Na wstępie spotkania ks. prof. Andrzej Kopiczko nakreślił obraz Warmii z czasów Mikołaja Kopernika. – Była to kraina uczonych, ludzi pióra. Pozostały liczne listy bp. Jana Dantyszka, dzieła historyczne Marcina Kromera, conversion kard. Stanisława Hozjusza i dorobek literacki Ignacego Krasickiego. Ale nazwisko tylko jednego z mieszkańców Warmii jest odnotowane we wszystkich podręcznikach świata. Jest nim Mikołaj Kopernik – mówił ks. Kopiczko.
Podkreślał, iż inicjatorem wydarzenia jest warmińska kapituła katedralna. – Jubileusz jest wspomnieniem, ale także marzeniem. O ono było proste, upamiętnić ten rok jubileuszowy publikacją, książką oryginalną, inną niż te, które znamy. Książką bardzo warmińską, której ważny jest podtytuł o pamięci regionalnej. Tę pamięć nieprzerwanie budowała warmińska kapituła, stąd tak pieczołowita dbałość o dykta pisane o Mikołaju Koperniku, o jego autografy, co czynimy do dziś. O tej kulturze pamięci mówimy podczas tej konferencji – zauważał kanonik.
Biskup Janusz Ostrowski, prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej, wskazywał, iż poszukiwanie prawdy wymaga pokory, a tą cechą charakteryzował się Mikołaj Kopernik.
– Z pokorą podchodził do poznawania świata, do zadań, które były mu zlecane. Jestem dumny z tego, że warmińska kapituła katedralna wśród swoich członków miała takiego człowieka. Jestem dumny z kapituły katedralnej, która umożliwiła kanonikowi Kopernikowi jego rozwój intelektualny i duchowy. To dzięki Warmii mógł on podjąć studia, mógł rozwijać swoje umiejętności. Mógł tutaj, na Warmii, ukazywać i doprowadzać do poznania piękna i zamysłu Bożego stworzenia. Przypuszczam, że gdyby nie Warmia, nie wiemy, czy ktoś by dzisiaj mówił o Mikołaju Koperniku. Dzięki pracy jako kanonik w kapitule warmińskiej, Mikołaj Kopernik dokonał tak wiele, nie tylko w dziedzinie administracji i zarządzania, a również na płaszczyźnie naukowej. Tu mógł zgłębiać swoje umiłowanie prawdy o wszechświecie – mówił bp Janusz Ostrowski.
Wskazywał na ciągłą aktualność ówczesnych postaw. – Jeśli chodzi o rozwój osobisty, mieć nadal pokorę w drodze do poznawania prawdy. Jeśli chodzi o spojrzenie na drugiego człowieka, warto inwestować w niego. Biskup warmiński i kapituła inwestowała w Mikołaja Kopernika. Efekt tego znany jest dziś na całym świecie – podkreślał prepozyt.
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media