Wspomnienie św. Jana Pawła II
Z racji wspomnienia św. Jana Pawła II i rocznicy objęcia przez niego urzędu papieża, celebrowano uroczystą Mszę św., której przewodniczył ks. Eryk Sienkiewicz. – W ten sposób pragniemy zaakcentować obecność papieża Polaka w naszej wspólnocie – mówił proboszcz ks. Zdzisław Kieliszek.
Homilię wygłosił ks. Eryk Sienkiewicz. Przedstawiał w niej św. Jana Pawła II, jako człowieka czuwającego, tego, który zawsze miał czas na modlitwę. – Pomimo wielu obowiązków i spotkań, zawsze znajdował czas dla Pana Boga. To dla nas niesamowity przykład postawy człowieka zanurzonego w żywej relacji z Bogiem – mówił kaznodzieja.
Konfrontował współczesnego człowieka z papieżem czuwającym. – Człowiek zabiegany w świecie, który ma wypełniony czas różnymi aktywnościami, powinien podjąć refleksję, na ile w tym zabieganiu potrafi znaleźć czas dla Pana Boga. Wymówek mamy wiele. Jesteśmy w tym mistrzami – podkreślał ks. Eryk.
Dlatego warto spojrzeć na papieża Polaka i w tym kontekście przeanalizować swoją codzienność, wyszukując tego, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. – To nieustannie aktualny odnośnik. On ukazał, że faktycznie z Panem Bogiem wszystko jest możliwe. Jeżeli Mu zaufam, jeżeli mam z Nim żywą relację, to moje życie jest ułożone. Warunek jest jeden, trzeba znaleźć czas na rozmowę z Bogiem Ojcem. To nie obowiązek, to musi być wyraz naszej miłości i potrzeby serca – mówił kaznodzieja.
Przypominał, że św. Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej. Codziennie zmawiał cały Różaniec. W październiku warto sięgnąć do tej modlitwy, która prowadzi nas przez całe życie Maryi i jej Syna. – To droga naszego świętego papieża – podkreślał ks. Sienkiewicz.
Po Mszy św. i indywidualnym błogosławieństwie relikwiami św. Jana Pawła II, odbył się okolicznościowy koncert. – Zaprezentowaliśmy repertuar z nurtu poezji śpiewanej i pieśni religijnych – przybliża Paweł Kotarski. Wyśpiewane teksty skłaniały do refleksji. – Mówiły o wartościach, o dylematach. Oczywiście nie mogło zabraknąć „Barki”, ulubionej pieśni naszego świętego papieża – dodaje Paweł.
Proboszcz parafii ks. Zdzisław Kieliszek przypomina, że w każdy czwartek w kościele po Mszy św. odbywają się nabożeństwa do św. Jana Pawła II. Po zakończeniu Mszy św. jest indywidualne błogosławieństwo relikwiami. – W każdy trzeci czwartek prowadzimy dodatkowo katechezy nawiązujące do nauczania papieża Polaka i aktualności tego nauczania – podkreślał proboszcz. – Wybieramy jedną z myśli związanych z jego pontyfikatem i ją rozwijamy. Niedawno mówiliśmy o relacjach międzyludzkich. W listopadzie będziemy mówić o spojrzeniu św. Jana Pawła II na relacje między nauką i wiarą. Nasz papież pozostawił ogromny dorobek myśli i refleksji. Mając go za patrona, pragniemy je zgłębiać, żyć nimi i ukazywać jak największemu gronu, że jego nauka jest aktualna, nieustannie żywa – mówił ks. Zdzisław.
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media