Uroczystość Objawienia Pańskiego

Z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie zostanie odprawiona 6 stycznia 2021 roku o godz. 11.00. Liturgii przewodniczył będzie arcybiskup Józef Górzyński. Na mszy św. obecni będą także Trzej Królowie, którzy po modlitwie w mini orszaku, składającym się z pięciu osób, przejdą przez olsztyńską starówkę do Hospicjum Caritas dla Dzieci przy ul. Kromera. Wszyscy obecni na liturgii otrzymają także korony. Transmisja mszy św. na antenie Polskiego Radia Olsztyn i stronie internetowej Polskiego Radia Olsztyn i Archidiecezji Warmińskiej.

W związku z epidemią w tym roku nie zostanie zorganizowany Orszaku Trzech Króli tak, jak w ubiegłych latach, przy wielotysięcznej publiczności i kilkuset aktorach. Organizatorzy zaproponowali natomiast parafiom cztery nowe formy:

  • Mini orszak – zamiast jednego dużego orszaku można zorganizować mniejsze np. w parafii, domach kultury czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego
  • Spacer orszakowy – na trasie, którą przechodził dotychczas orszak. Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli – powiedział Piotr Giertych, przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli. 6 stycznia na stronie fundacji zostaną zamieszczone materiały do gry dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w spacerze lub rozwiązać zadania w domu.
  • Orszak kolęd – nawiązuje do tradycji spotkań, podczas których wspólnie śpiewano kolędy
  • Orszakowy challenge kolędowy – organizatorzy zachęcają, aby rodziny nagrały, jak śpiewają kolędę w domu a następnie zaprosiły do zadania swoich znajomych.