Odsłonięcie pomnika ks. Wojciecha Adalberta Zinka

Miejsce: Katedra św. Jakuba w Olsztynie
Uroczyste odsłonięcie pomnika ks. Wojciecha Adalberta Zinka będzie miało miejsce 29 września 2018 roku po Mszy św. w Katedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 12.00.

Ks. Adalbert Wojciech Zink (ur.1902) był synem Niemca i Warmiaczki. W 1951 roku został administratorem apostolskim na Warmii. Jako zarządca diecezji często spotykał się z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Stanął w jego obronie, gdy w 1953 roku prymas został aresztowany, a władze zażądały od katolickich księży absolutnego podporządkowania się. Domagały się m.in. odczytania deklaracji lojalności w parafiach. Ks. Zink nie tylko deklaracji nie podpisał, ale też nie zgodził się na jej odczytanie, za co został aresztowany.

Ks. Zink do diecezji warmińskiej wrócił w grudniu 1956 roku. Został mianowany wikariuszem generalnym. Zmarł 9 września 1969 roku w Olsztynie. Został pochowany na cmentarzu w Gietrzwałdzie, obok swej matki, Warmiaczki z Woryt. Prymas Wyszyński w telegramie napisał m.in. : — Cierpienie i udręki, które przeżył w walce o sprawiedliwość i wolność Kościoła niech pozostaną w pamięci Ludu i całej Polski.

Autorem monumentu jest artysta rzeźbiarz Izydor Borys. Popiersie z brązu stanęło na kamiennym postumencie, który, jak też tablicę przed pomnikiem, wykonał zakład kamieniarski KOWMAR w Olsztynie.


aw