Koncert organowy we Fromborku

Miejsce: Katedra we Fromborku
W ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku odbędzie się kolejny koncert organowy. 2 sierpnia 2020 roku o godz. 15:00 w bazylice archikatedralnej we Fromborku zagra młody artysta z Czech - Josef Kratochvíl.

Josef Kratochvíl – jest młodym organistą i pianistą  z Czech. Zaczął grać na pianinie w wieku 5 lat. Studiował  w Akademii Muzycznej  im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach, w klasie organów Juliana Gembalskiego i fortepianu Roberta Marata  i uzyskał tytuł licencjata.

Obecnie kształci się w klasie mistrzowskiej Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy w Lipsku w Niemczech (klasa organów prof. Martina Schmedinga, klasa fortepianu prof. Jacquesa Ammona). W tej uczelni uzyskał stopień magistra.
W styczniu 2017 r. wygrał konkurs młodych talentów Jeunesses. W lutym 2017 roku zajął drugie miejsce i zdobył główną nagrodę na międzynarodowym konkursie organowym Vox Polonia Petropolitana w Sankt Petersburgu w Rosji.
W 2018 roku otrzymał prestiżowe stypendium Deutscher Akademischer Austausch- dienst (DAAD). W październiku 2018 roku zajął trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie organowym Petr Eben w Czechach.
W 2020 roku artysta wziął udział w stażu w USA, gdzie doskonalił grę pod okiem wiodących amerykańskich organistów na uznanych na całym świecie uniwersytetach muzycznych.
Ponadto uczestniczył w licznych międzynarodowych kursach organowych prowadzonych przez światowej sławy muzyków, wśród których znaleźli się: Olivier Latry, Paul Jacobs, Masaaki Suzuki, Nathan Laube, Ken Cowan, David Titterington, Jean Baptiste-Monnot, Thierry Escaich i Bernhard Haas.
Josef Kratochvíl koncertuje w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Jako solista grał z Państwową Orkiestrą Filharmonii w Koszycach i Filharmonią Janáčka.
Jest także dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu organowego Autumn Organ w Valašské Meziříčí.
W programie koncertu:
1. D. Buxtehude (1637-1707)
Präludium e-Moll, BuxWV 142

2. J. S. Bach (1685-1750)
Toccata, Adagio und Fuge C-Dur, BWV 564

3. F. Liszt (1811-1886)
Ave Maria d’Arcadelt

4. M. Reger (1873-1916)
Passacaglia e-Moll aus:
Suite e-Moll, op. 16