Zakończyły się rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze
Doroczne rekolekcje księży biskupów zakończyła w piątek, 25 listopada Msza św. odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
W rekolekcjach, które rozpoczęły się we wtorek, 22 listopada licznie udział wzięli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z całej Polski. Obecny był m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. w środę, 23 listopada o godz. 7.45. Modlitwa na Jasnej Górze była okazją, by po raz pierwszy spotkał się z gronem biskupów i zawierzył swoją posługę Matce Bożej Jasnogórskiej.
Tegoroczne nauki rekolekcyjne głosił o. Ryszard Szmydki, oblat Maryi Niepokalanej i sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.
– To był czas słuchania po to, aby głosić i uczenia się po to, aby nauczać – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Tematem rekolekcji było hasło programu duszpasterskiego na rok 2016/2017: „Idźcie i głoście”, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę.
Ks. Rytel-Andrianik zwrócił uwagę, że głoszący rekolekcje o.Szmydki, nawiązywał w swoim nauczaniu do wskazówek, jakie daje Kościołowi papież Franciszek. „Wielokrotnie podkreślał, że Kościół w swej naturze jest misyjny, ukierunkowany na wyjście na peryferie: do ubogich, potrzebujących, poranionych. I nie chodzi tylko o dalekie kraje misyjne, ale o bardzo konkretne środowiska” – mówił ks. Rytel-Andrianik. Za o. Szmydkim przypomniał też, że misjonarzami nie są jedynie kapłani, ale też osoby świeckie, w tym także rodziny. Zaznaczył, że podstawą działalności misyjnej nie są słowa, ale przykład.
„Zejście z kanapy, o którym mówił Franciszek jest skierowane nie tylko do młodych, ale do całego Kościoła, w którym wszyscy są wezwanie do tego, aby nie stać, ale iść i głosić” – mówił rzecznik. Jak zaznaczył, postawę ewangelizatora powinno cechować całkowite zaufanie Panu Bogu, stale pogłębiana więź z Maryją i gotowość do wyjścia, a nie stania w miejscu.
KAI