ZADUSZKI MUNDUROWE W STAWIGUDZIE

– W tych prostych znakach chcemy oddać naszą wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy zginęli na służbie – podkreślał w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie, abp Józef Górzyński w trakcie Eucharystii za mundurowych, którzy odeszli na wieczną wartę. We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. policjanci, strażacy, służba więzienna, a także leśnicy.

Tradycja tak zwanych zaduszek mundurowych ma już prawie dziesięć lat. Od 2015 roku, kiedy to po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich służb mundurowych zgromadzili się na wspólnej modlitwie, każdego roku, w listopadzie ci, którzy pełnią jeszcze służbę, polecają Bogu dusze zmarłych koleżanek i kolegów – To nasza ludzka, chrześcijańska i koleżeńska wdzięczność. W naszym regionie mamy funkcjonariuszy, którzy zginęli na służbie. Oni zginęli w obroni naszego bezpieczeństwa i naszej Ojczyzny – mówi ks. Zbigniew Czernik, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie i kapelan służb mundurowych.

W tym roku Eucharystia została odprawiona w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie, a przewodniczył jej abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. – Mamy zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności. To jest taka okoliczność, by wyrazić naszą wdzięczność i dobrze się dzieje, że ona jest wyrażana w akcie wspólnotowym. To jest piękna tradycja, nasza powinność i mundurowa solidarność – podkreśla metropolita warmiński.

Msza św. rozpoczęła się od odczytania prawie dwustu nazwisk mundurowych, którzy w ostatnim czasie zmarli w rożnych okolicznościach, również na służbie. Przedstawiciele poszczególnych formacji mundurowych zapalili znicze, które następnie ustawili w prezbiterium jako znak wdzięczności za służbę zmarłych koleżanek i kolegów – Realizując naszą przysięgę, narażamy się na utratę życia i zdrowia. I tak też jest w naszym garnizonie. Chcąc myśleć o teraźniejszości i przyszłości, musimy pamiętać o przeszłości i to jest nasz szacunek do koleżanek i kolegów, którzy zginęli na służbie – mówi insp. Mirosław Elszkowski, komendant wojewódzki policji w Olsztynie.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, Lasów Państwowych, 16. Brygady Zmechanizowanej oraz przedstawiciele związków zawodowych. – Oddajemy im cześć i dziękujemy, że ratując czyjeś życie, poświecili swoje. Nasza modlitwa to nasza powinność – mówi nadbryg. Michał Kamieniecki, komendant wojewódzki PSP w Olsztynie.

Na zakończenie mszy św. Chór Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, pod batutą Małgorzaty Górskiej-Dubowik, zaśpiewał pieśni patriotyczne.


Bartosz Gołębiowski/ArchWarmiaMedia