Po raz osiemnasty z Olsztyna wyruszyła pielgrzymka rowerowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. W tym roku przypada jego 77. rocznica urodzin, a także 40. rocznica męczeńskiej śmierci. Uczestnicy mają do pokonania ponad 250 kilometrów.
XVIII Pielgrzymka Rowerowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

XVIII Pielgrzymka Rowerowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, której przewodniczył bp Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej. – Uczestnicy sztafety przekazują to, co jest najwspanialsze w ludzkim życiu – ideę szacunku, solidarności, wzajemnego wspierania się. Uczymy się tego od poprzednich pokoleń i chcemy to przekazywać dalej. Nie wolno nam zatrzymywać tego dla siebie. Uczestnicy sztafety są dowodem na to, że każdy człowiek potrzebuje prawdy, potrzebuje obecności drugiego człowieka – podkreśla biskup Ostrowski.
Po Eucharystii, uczestnicy udali się na Plac Solidarności. Miejsce nieprzypadkowe, gdyż bł. ks. Popiełuszko był kapelanem Solidarności. To do niego zwracali się i jego słuchali rodacy w całej Polsce, w trudnych latach panującego w Polsce komunizmu. Po wprowadzeniu stanu wojennego, organizował on liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Swoją działalność duszpasterską i nauczanie opierał na przesłaniu zaczerpniętym z Pisma Świętego: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, a także na nauce papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Za te wszystkie działania, władza ludowa uznała go za wroga systemu komunistycznego. Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984. Jego oprawcy – funkcjonariusze Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW – wrzucili ciało kapłana do Wisły na tamie we Włocławku. Jego zwłoki zostały wyłowione 30 października 1984 roku a pogrzeb, który odbył się 3 listopada 1984 r., zgromadził olbrzymie tłumy wiernych i przekształcił się w wielką manifestację wiary. Błogosławiony kapelan Solidarności spoczął w grobie na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie za życia sprawował cykliczne Msze za Ojczyznę.
I właśnie do grobu błogosławionego Księdza Jerzego, po raz osiemnasty z Olsztyna wyruszyła pielgrzymka rowerowa, która jest także sztafetą pokoleń. – Jest to symboliczna sztafeta przekazywania tych wartości, które Patron Solidarności głosił. W tym roku mija 40 lat od męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego. On nauczał o prawdzie, o wolności, o solidarności, sprawiedliwości. Przejął pałeczkę swoich przodków i to on nauczał. A teraz my przejmujemy to od niego i teraz my chcemy aby ta nasza sztafeta, to nasze zmęczenie, aby to wszystko niosło te wartości, które głosili wielcy Polacy walczący o wolność, te wartości, które głosił błogosławiony ksiądz Popiełuszko. Teraz my chcemy mówić o tym, że musimy mieć i wyznawać wartości, o których nam jako Polakom nie wolno zapominać – mówi Wojciech Hanelt, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej
W pielgrzymce uczestniczą 32 osoby, z czego 26 na rowerach. To między innymi uczniowie z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, a także osoby niepełnosprawne z Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach. – Duże wyzwanie przed nami – biorąc pod uwagę kilometry i deszczową aurę. Liczymy na to, że się wszystko dobrze skończy. Błogosławiony Ksiądz Popiełuszko będzie nas wspierał, myślę, że damy radę – mówi Piotr Gaj, wiceprezes Akcji Katolickiej i organizator pielgrzymki.
Pielgrzymi do pokonania mają ponad 250 kilometrów. – Chciałbym sprawdzić się ile kilometrów dam radę przejechać. Inspiruje nas także postać Księdza Popiełuszki bo on walczył – głosił Chrystusa – mówi Kacper Michalski, uczestnik pielgrzymki
Pierwszego dnia rowerzyści mają do pokonania odcinek z Olsztyna do Ciechanowa liczący ponad 120 km. W sobotę, 14 września około 16:00 planują już być przed grobem błogosławionego księdza Popiełuszki.
Bartosz Gołębiowski/Centrum Medialne