XVII Festiwal Jasełek w Kętrzynie
Zakończył się XVII Festiwal Jasełek, który odbył się w dniach 17-18 stycznia w bazylice kolegiackiej św. Jerzego w Kętrzynie, jak zawsze zorganizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. W ciągu dwóch dni wystąpiło 38 zespołów, 976 młodych artystów, przygotowanych do występów przez 76 opiekunów.
Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się w piątek, 17 stycznia, przy udziale Metropolity Warmińskiego Arcybiskupa dr. Wojciecha Ziemby, ks. prałata Wiesława Więcka, burmistrza Kętrzyna Krzysztofa Hećmana i starosty Tadeusza Mordasiewicza. Przybyłych gości i wszystkich zgromadzonych powitał proboszcz parafii św. Jerzego ks. kan. Stanisław Majewski. Po słowie pasterskim księdza arcybiskupa i błogosławieństwie otwarcie festiwalu obwieścił milenijny dzwon uderzony przez prezesa Oddziału Akcji Katolickiej Michała Gojło.
Część artystyczną XVII Festiwalu rozpoczął Chór Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie zwany też „Kętrzyńskimi Słowikami.”, dyrygowany przez panią Elżbietę Reszkę. W pierwszym dniu w bazylice występowały zespoły z Kętrzyna, Bisztynka, Kruszewca, Mrągowa, Reszla i Wilkowa. Ocenę zespołów i ustalenie kolejności zajętych miejsc, z uwzględnieniem kategorii wiekowych, dokonało jury w składzie: Alicja Trejbsza (przewodnicząca), Helena Szymkiewicz (także konferansjer festiwalu), Wanda Szturo, Marianna Plitnik, Danuta Januszewska, Wiesława Rusiecka i Helena Zubrycka.
Wszystkie zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez starostę Tadeusza Mordasiewicza, burmistrza Krzysztofa Hećmana i wójta Sławomira Jarosika oraz worki pełne słodyczy i pamiątkowych gadgetów festiwalowych. Warto wiedzieć, że młodzi artyści w domu parafialnym mieli zapewnioną gorącą herbatę i ciasto wypieczone przez Piekarnię Mistrza Jana z surowców powierzonych przez Kętrzyńskie Majonezy. Obsługę gastronomiczną festiwalowych artystów prowadziły panie: Krystyna Starczycka, Helena Siemieniako, Bożena Lewkowicz , Alicja Samonek, Sylwia Wąsowicz. Złotą rączką festiwalu był jak zwykle pan Andrzej Modliński . Nagłośnienie i akustyka zespołów zapewnili panowie Kamil Iwaszko i Tomasz Bylicki.
Festiwal był największym przedsięwzięciem tego rodzaju na Warmii i Mazurach. W różnej formie uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób – licząc młodych aktorów, rodziców i opiekunów przygotowujących stroje oraz widzów. Poziom artystyczny przygotowanych spektakli był bardzo zbliżony, dlatego I miejsca w poszczególnych kategoriach zajęło po kilka zespołów. Niektóre zespoły występują systematycznie od początku festiwalu zmieniając repertuar i zaskakując widzów nowymi pomysłami. Na przykład zespół Doroty Gwardy jako element spektaklu wprowadził wjazd Matki Bożej do bazyliki na drewnianym osiołku. Od utartych schematów prezentowania jasełek odstąpił zespół „Wody Jordanu” z Parafii Krzyża Św. w Srokowie. Podczas spektaklu przy prezentowaniu wątków biblijnych wykorzystano techniki audiowizualne.
Organizatorzy zapraszają na kolejny XVIII Festiwal Jasełek w przyszłym roku – Andrzej Sobczak
Klasyfikacja zespołów
W kategorii przedszkola:
I miejsce :
1. „Zabawa w teatr” przedszkole z Bisztynka.
2. „Zimowe aniołki” Przedszkole „Krasnal” Kętrzyn
3.„Chochliki” Przedszkole „Miś Uszatek” Kętrzyn
4.„Motylki” Przedszkole „Kluczyk” Kętrzyn
II miejsce :
1.”Gwiazdeczki z Kruszewca” SP Kruszewiec
2.”Smerfy” Przedszkole „Malinka” Kętrzyn
3 ”Stokrotki” Przedszkole „Kluczyk” Kętrzyn
W kategorii grupy terapeutyczne (kolejne miejsca):
I. SOSW ”Malowani Tęczą” Kętrzyn
II .Zespół Terapeutyczny SOSW Kętrzyn
III WTZ „Bez Tremy” Kętrzyn
W kategorii klas 1-3 szkół podstawowych:
I miejsce:
1.”Dzieciaki z Kruszewca” SP Kruszewiec
2. „Gwiazdeczki z Trójeczki” SP nr 3 Kętrzyn
3. „Małe Anioły” SP nr.4 Kętrzyn
4. „Wietrzyki” SP nr.3 Reszel
5.Koło Artystyczne SP nr 1 Mrągowo
6. „Pierwszoklasiści” z „Klucza” SP Kętrzyn
7.”Małolaty” SP Garbno
8.”Maska” ZS nr1 Kętrzyn
9.”Krasnale” SP nr1 Kętrzyn
10. „Małe Jedyneczki” SP nr 1 Kętrzyn
11. „Srokowskie Krasnoludki” SP Srokowo
II miejsce:
1. „Gwiazdeczki” ZS w Wilkowie
2. „Śnieżynki” SP nr 4 Kętrzyn
3. ”Świąteczna Kapela” Sp nr 4 Kętrzyn
W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych:
I miejsce:
1. „Młodzi Aktorzy z Sorkwit” SP Sorkwity
2. „Jedyneczki” SP nr 1 w Kętrzynie
3. „Srokowiacy” SP Srokowo
4 ”Przyjaciele Arki Noego” SP Bisztynek
5. „Powsinoga” ZS Winda
6 ”Światło” ZS Winda
II miejsce
1. „Światełka” ZS nr1 Mrągowo
2. Koło Polonistyczne SP Nakomiady
W kategorii: Młodzież Gimnazjalna
I „Antrakt”ZS nr1 Kętrzyn
W kategorii: Grupy Pozaszkolne
I „Wody Jordanu” Parafia Krzyża Św. w Srokowie.