XI Warmiński Kiermas
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba w Butrynach, której przewodniczył abp Józef Górzyński. – Przeżywamy dziś wspaniałe i barwne wydarzenie na Szlaku Biskupów Warmińskich. Kiedy pamięć zanika, zanika i tożsamość. Dlatego ta uroczystość, związana z historią Świętej Warmii, z biskupami warmińskimi, jest niezwykle ważna – mówił, witając gości i wiernych, proboszcz ks. Jan Pietrzyk.
O roli rozumienia i poznania historii, by lepiej zrozumieć współczesność, mówił również metropolita warmiński. – Przeżywamy to wydarzenie, jako nawiązanie do wielkiej historii, którą trzeba pielęgnować, by rozumieć, kim jesteśmy, by utrwalać naszą tożsamość. Oczywiście z myślą nie tylko o nas, ale i o kolejnych pokoleniach, co im powinniśmy pozostawić, jako dziedzictwo. Dlatego nie chcemy przerwać tego ogniwa historii, w której dzieje się tożsamość tych ziem i jej mieszkańców – podkreślał abp Górzyński.
Homilię wygłosił ks. kan. Lucjan Świto. Podkreślał rolę znaków i symboli służących do wyrażania głębi myśli i uczuć. Zauważał, że to wydarzenie również jest pełne symboli, choćby takich jak kamień, czy wrota. – Gromadzimy się bowiem na dawnym trakcie królewskim z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego, przy Wrotach Warmii. To tu, na granicy między Mazurami a Warmią, przez kilkaset lat byli witani biskupi, którzy przybywali objąć troską pasterską diecezję warmińską – przypominał ks. Świto.
Ta historia Kościoła warmińskiego została upamiętniona ideą ustawiania pamiątkowych głazów dedykowanych biskupom warmińskim. – Cała bogata i niepowtarzalna historia zbawienia na Warmii, została wyrażona symbolicznie w tych kamieniach – podkreślał kaznodzieja.
Po Eucharystii uczestnicy i goście udali się do Bałd pod Wrota Warmii. Tam, na Trakcie Biskupim, odsłonięto tablicę pamiątkową i głaz poświęcony bp. Janowi Albertowi Wazie. Był on 26 biskupem na Warmii, a został wyznaczony na to stanowisko przez swego ojca, króla Polski Zygmunta III Wazę. Głaz ufundowała firma Arkas-Projekt, którą reprezentował Krystian Obidziński.
Po uroczystościach odbyła się część artystyczna, podczas której zagrała Kapela Jakubowa i Czerwony Tulipan.
– Kiermas jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym przez gminę Purda. Ma on dla nas podwójne znaczenie. Rozpoczynamy go Eucharystią, później odsłaniamy głazy upamiętniające warmińskich biskupów. Kiermas jest naszym świadectwem przywiązania Warmii do Kościoła i wdzięcznością okazaną biskupom za kształtowanie historii naszego regionu. Z drugiej strony jest to oczywiście okazja do promocji gminy i zachęcenia do odwiedzania traktu biskupiego. Poza tym my, mieszkańcy gminy, możemy się spotkać na wspólnej zabawie, spędzić razem czas, poznać się lepiej – mówi wójt Piotr Płoski.
gn