Wskazania duszpasterskie na Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
1. Rok Miłosierdzia został otwarty 8 grudnia 2015 roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i potrwa do 20 listopada 2016 roku czyli do Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.
2. Uprzywilejowanym czasem w przeżywaniu jubileuszu jest Wielki Post. Należy w tym czasie mocno zaakcentować prawdę o Bożym miłosierdziu. Zachęca się wszystkich duszpasterzy do głoszenia codziennych homilii przynajmniej na jednej, najliczniej uczęszczanej Mszy świętej.
4. Należ ustanowić DYŻURY W KONFESJONAŁACH. W każdym kościele parafialnym, a przede wszystkim w Kościołach Jubileuszowych, należy ustanowić dyżury poza grafikiem Mszy świętych. Należy także w widocznym miejscu umieścić informację o godzinach spowiedzi i Mszy świętych. Zgodnie z decyzją Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego do końca bieżącego roku należy przesłać informacje o godzinach spowiedzi na adres Wydziału Duszpasterskiego: duszpasterstwo@archwarmia.pl. Informacje te będą zamieszczone na stronie internetowej kurii.
5. Z obchodami Jubileuszu wiąże się także odpust. Po przejściu przez Drzwi Święte lub Drzwi Miłosierdzia, lub kiedy nastąpiła jedna z wielu innych okoliczności, którym papież Franciszek przyznał możliwość uzyskania odpustu (na przykład dla chorych, uwięzionych i dla każdego, kto osobiście wypełnia dzieło miłosierdzia), oprócz zwykłych warunków, które wymagają serca dyspozycyjnego, aby łaska mogła przynieść spodziewane owoce, wierni będą musieli zatrzymać się na modlitwie, aby dopełnić ostatnich aktów wymaganych: wyznania wiary i modlitwy za papieża w jego intencjach. To ostatnie będzie mogło zawierać co najmniej jedno Ojcze nasz.
W szczególności, ze względu na ducha właściwego temu Rokowi Świętemu, sugeruje się, aby odmówić modlitwę papieża Franciszka na Jubileusz, a na zakończenie czasu modlitwy inwokację do Pana Jezusa Miłosiernego (na przykład: „Jezu Miłosierny, ufam Tobie”). Chorzy i cierpiący mogą uzyskać odpust przez przeżywanie z wiarą swojego doświadczenia oraz przez przyjęcie Komunii świętej bądź udział w Mszy świętej transmitowanej za pomocą środków społecznego komunikowania.
6. Ojciec Święty zwraca szczególną uwagę na formację kapłanów posługujących
w sakramencie pokuty i pojednania. Należy przypomnieć, że Ojciec Święty upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszania z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, jeśli żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Jednocześni Ojciec Święty zaleca delikatność i miłosierdzie w posłudze konfesjonału.
7. Informacje dotyczące obchodów Jubileuszowych, oraz wszystkie potrzebne materiały, znajdują się na stronie. Strona jest także w języku polskim.
8. Warto rozpowszechnić aplikację „MISERICORS” – bardzo ciekawa propozycja!
9. Zachęca się do organizowania pielgrzymek do Rzymu i do kościołów jubileuszowych ustanowionych w Archidiecezji, w których zostały otwarte Bramy Miłosierdzia.
10. W przeżywaniu Jubileuszu należy położyć silny akcent na uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Propozycje w tej materii przygotowała Caritas naszej Archidiecezji.
Olsztyn, dnia 18 grudnia 2015 r.
Ks. Infułat dr Jan Jerzy Górny, Wikariusz Generalny Archidiecezji Warmińskiej