Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Nidzicy
Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Eucharystii w kościele pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Wspólna modlitwa zgromadziła wiernych z Nidzicy i okolic. Nie zabrakło także przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, a także pocztów sztandarowych. Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński w kazaniu zwrócił uwagę, że Święto Niepodległości przywołuje przede wszystkim wiele refleksji – One powinny być bardzo dobrze pogłębione nad tym, jak doszło do utraty wolności. Powinniśmy mieć także refleksję nad tym, jak wielką ofiarę musiały złożyć pokolenia z czasów niewoli, by najpierw uświadomić sobie wartość wolności, a potem by ją wywalczyć – podkreśla abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
Po Eucharystii, uczestnicy uroczystości, przy dźwiękach orkiestry wojskowej, przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie zaprezentowały się służby mundurowe, m.in. wojsko, policja i straż pożarna. Żołnierze zaprezentowali sprzęt 16. Dywizji Zmechanizowanej. Przy dźwiękach hymnu narodowego, na maszt zastała wciągnięta biało-czerwona flaga. Odczytano Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Gospodarz uroczystości, wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, w przemówieniu zwrócił uwagę na dwa kluczowe elementy naszej niepodległości – Możemy dziś cieszyć się wolnością i niepodległością. Spotykamy się w Nidzicy, by w obliczu zmian, które dotykają nasz kraj i region, właśnie tutaj skierować dziś uwagę na kwestie fundamentalne: na bezpieczeństwo i siłę współdziałania – mówi Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski
Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości zgromadziły mieszkańców nie tylko Nidzicy – Dla mnie to jest bardzo ważne święto. Trzeba je szanować. Jestem patriotką i dlatego tutaj jestem – mówi Teresa Potrzuska, mieszkanka Nidzicy. – Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Możemy zobaczyć co się dzieje w innych krajach, gdzie obywatele niestety muszą walczyć o niepodległość. Powinniśmy codziennie dbać o naszą Ojczyznę – mówi Iwona Żendarska, mieszkanka Olsztyna.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. W Olsztynie natomiast przez centrum miasta przemaszerowali harcerze, niosąc kilkunastometrową, biało-czerwoną flagę.
Bartosz Gołębiowski/ArchWarmiaMedia