Wigilia Paschalna w Katedrze św. Jakuba w Olsztynie
– Dzisiejszej nocy dziękujemy Bogu z ten wielki dar miłości, za to, że nie zrezygnował z ludzkości, lecz dawał jej dowody swojej troski i opieki, jak słyszeliśmy w kolejnych czytaniach. W tę noc uwielbiamy Boga, który poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie odnowił swoje oblicze w nas, który ziemię spaloną i zniszczoną, jaką przez nasz grzech stało się nasze serce, uczynił cudownym i kwitnącym ogrodem, ogrodem w którym On się chce przechadzać – mówił ks. kan. Cezary Opalach.
– W tę noc uwielbiamy więc Boga za wierność danemu słowu, za wypełnienie obietnicy, za to, że zgodnie z Jego zamysłem czas zatoczył koło i człowiek, który wyszedł z raju i stał się pustynią, na nowo powrócił do raju i sam stał się rajem, krynicą łask Bożych. Dzisiejszej nocy, nocy zmartwychwstania, Bóg mówi do każdego człowieka – moje dziecko, ja, twój Bóg, wybieram ciebie na mojego przyjaciela, tobie ofiarowuję swój dar zmartwychwstania, tobie ofiarowuję swoje błogosławieństwo, bo jestem Bogiem miłości, który wybacza twoje grzechy, abyś mógł żyć i się zbawić – dodał ks. Opalach.
Wigilia Paschalna jest wielką i najświętszą z nocy całego roku, matką wszystkich wigilii, jak nazywał ją św. Augustyn. W olsztyńskiej katedrze nabożeństwo rozpoczęła Liturgia Światła, podczas której arcybiskup metropolita warmiński poświęcił ogień i zapalił paschał, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. W dalszej część liturgii paschalnej odbyła się Liturgia Słowa. Ukazująca całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Następnie odbyła się Liturgia Chrzcielna z obrzędem poświęcenia wody, podczas której wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Wigilię Paschalną zakończyła Liturgia Eucharystyczna.
Wigilia Paschalna rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Stanowi ona centralny moment Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Dokonuje się Zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, szatanem i śmiercią.
aw