W Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku odbyły się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, podziękowanie za tegoroczne zbiory połączone z prośbą o urodzaj w przyszłych latach.
Warmińsko-Mazurskie Dożynki w Olsztynku

Warmińsko-Mazurskie Dożynki w Olsztynku
Świętowanie plonów rozpoczęło się przemarszem korowodu dożynkowego od chałupy ze wsi Burdajny pod scenę w amfiteatrze, gdzie odbyła się Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Górzyński.
– Jako gospodarz tegorocznych dożynek województwa warmińsko-mazurskiego proszę ekscelencję o celebrowanie Mszy św. oraz poświęcenie chleba wypieczonego ze zbiorów tegorocznych zbóż – powiedział, witając metropolitę warmińskiego, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Zgromadzonych rolników przywitał proboszcz parafii bł. Anieli Salawy w Olsztynku ks. Sławomir Piniaha. – Pełni radości i wdzięczności gromadzimy się na Eucharystii, bo chcemy podziękować Bogu, że pobłogosławił naszej pracy, udzielił dobrodziejstwa deszczu i promieni słońca, pozwolił wzejść, rozwijać się i zaowocować temu, co zostało posiane i posadzone. Dziękujemy Bogu, że daje nam chleb i owoce ziemi, abyśmy mogli wzmacniać nasze ciała i się rozwijać – mówił ks. Piniaha.
Homilię wygłosił abp Józef Górzyński. Wskazywał na przykazanie miłości, które jest fundamentem życia człowieka, jak i powinno być motywem do działania. Czynom człowieka winno przyświecać dobro drugiego, a nie chęć gromadzenia majątku tego świata. Nie można służyć „Bogu i mamonie”, a każdy takiego wyboru dokonuje każdego dnia.
– Trzeba posiadać sprawność moralną, czyli umiejętność opowiadania się za tym, co jest prawdziwą wartością. Nie idziemy po omacku, szukając prawdy, miłości i sprawiedliwości. Chrystus nam to jasno opisał, a od nas zależy, czy chcemy słyszeć Jego naukę. Powinniśmy sobie nieustannie przypominać, że nasz Zbawiciel zostawia nam nie tylko wskazówki, a również moc, swoją łaskę, Bożą moc, którą otrzymujemy podczas Eucharystii – mówił metropolita warmiński.
Wskazywał na rolników, którzy zawsze mieli poczucie wdzięczności, dlatego Bogu z Jego darów przynoszą plony do ołtarza. – Świadomi tego, że bez Boga ani materialne, ani duchowe rzeczy nie są dla człowieka osiągalne. Nawet ten najbardziej zaradny człowiek swój plon osiągnął dlatego, że współpracował z Bogiem. Człowiek dał trud, a Pan dał wzrost. Rolnicy zawsze to dogłębnie czuli i wyrażali – mówił abp Górzyński.
Pod koniec Liturgii metropolita poświęcił przyniesione przez rolników płody rolne oraz wieńce dożynkowe.
Po modlitwie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” oraz wygłoszono oficjalne wystąpienia. Następnie ręczono odznaczenia. Rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz na „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich”.
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media