W olsztyńskiej katedrze modlono się w intencji Ojczyzny
W poniedziałek (24 września) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędzie się w ramach projektu „Polonia Restituta – Dekalog dla Polski” międzynarodowa konferencja dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konferencję poprzedziła niedzielna Msza św. pontyfikalna w intencji Kościoła i ojczyzny, sprawowana przez kapłanów pod przewodnictwem abpa Józefa Górzyńskiego, Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologii. Na Eucharystii obecny był wicepremier, Jarosław Gowin.
Homilię wygłosił abp Józef Górzyński. Nawiązując do Ewangelii wskazywał na postawę człowieka, który często w dyskusjach podejmuje kwestię ważności swojej osoby w hierarchii, w społeczności, gdzie funkcjonuje. Postawę taką opisuje i Ewangelia, kiedy uczniowie przyznają się Chrystusowi, że dyskutowali, kto z nich jest najważniejszy.
– Wówczas Jezus wskazuje na dziecko i utożsamia się z nim. Właśnie w obrazie dziecka Jezus ukazuje godność człowieka, która od Boga pochodzi i jest niezależna od struktur i prawa ustalonego przez świat. Godność człowieka dana od Boga jest miarą świata – mówił metropolita.
Człowiek ma zapisany w sobie ład i porządek Boży, na nim powinien budować i przez jego pryzmat kształtować otaczający go świat. – Człowiek myśli, mi się uda zorganizować życie społeczne. Ale nie przywracając w sobie Bożej harmonii, wprowadzi w nie chaos. Bo uzdrawianie świata należy zacząć od człowieka, od siebie. Uporządkowanie rzeczywistości to przywrócenie w człowieku Bożego ładu. Jeśli nie zrobimy tego na początku, każda podejmowana rzecz będzie destrukcyjna, nawet szlachetne i imponujące działanie. Bo człowiek sam sobą defektuje dzieło, które tworzy – mówił metropolita.
Zauważał, że rozpoczynająca się konferencja będzie rozważaniem zagadnienia między innymi zrównoważonego rozwoju, które oparte są na Katolickiej Nauce Społecznej. – To niesie fundamentalne przesłanie, że naprawę świata, dla nas chrześcijan, zaczynamy od naprawy siebie i człowieka. Dobre idee nie wystarczą. Godność człowieka, a nie hierarchie i porządek ustalony przez ludzi, jest Bożym ładem. Ta konferencja wpisuje się w poczucie odpowiedzialności za świat. Ten obowiązek mamy podjąć ze świadomością Bożych darów, które otrzymaliśmy. Uzdolnieni mocą z wysoka możemy skutecznie działać – podkreślał abp Józef Górzyński.
Za wspólną modlitwę dziękował dziekan wydziału teologii ks. dr hab. Marek Żmudziński. – Mam nadzieję, że nasza modlitwa to duchowa rękojmia dobrych owoców jutrzejszej konferencji. Dziękuję za przygotowanie pięknej Liturgii – mówił dziekan.
Na koniec Eucharystii abp Józef Górzyński poświęcił dąb, który w ramach akcji „100 dębów dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” zostanie posadzony na terenie UWM.
Konferencja „Ekologia – Solidarność społeczna – Zrównoważony rozwój”, organizowana w ramach projektu: „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM Olsztyn-Kortowo, 24 września 2018 roku. Początek o godz. 9.30.
gn/aw