Trwa Tydzień Małżeństwa w Olsztynie
– Jeśli mówimy o małżeństwie, to mówimy o fundamentalnej sprawie, którą jest pierwotny zamysł Boga, będący u podstaw powołania człowieka do życia. Nie ma innego obrazu, który bardziej fundamentalnie pokazuje relację Boga do człowieka. To w małżeństwie relacja miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga widać najwyraźniej. Stąd Kościół wyprowadza sakrament małżeństwa. Sakrament to znak, a ten małżeństwa stanowi znakiem miłości Boga – mówił podczas homilii metropolita.
Przypomniał, że zadaniem chrześcijan jest ukazywanie na nowo, czym jest sakrament małżeństwa. – Potrzebujemy powrotu do pierwotnej miłości Boga do człowieka. Szczególnie związanej z wrażliwością na ludzkie życie. Mamy stać się znakiem dla świata, przedstawicielami Chrystusowego myślenia. Świat potrzebuje świadectwa i dzisiaj modlimy się o siłę dla małżeństw i rodzin, by Bóg takich świadków powoływał i błogosławił – dodał arcybiskup.
Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. – Musimy wracać do początku, gdy przed Bogiem ślubowaliśmy sobie miłość. Przeżyliśmy razem już 23 lata i nie zawsze było łatwo – mówi Andrzej. – Jesteśmy dalej małżeństwem, bo trzyma nas Bóg. Nasza córka żartobliwie mówi, że „nie wie, w jaki sposób zdecydowaliśmy się na wspólne życie z tak różnymi charakterami”. Wtedy uśmiecham się, a ona mówi: „No tak, miłość” – dodaje Małgorzata, żona Andrzeja. – W tym tygodniu chcemy zbliżyć się bardziej do siebie. To dobrze, że w Olsztynie jest taki tydzień. Mamy nadzieję, że skorzysta z niego wiele małżeństw. My uczestniczymy już po raz drugi – mówią Agnieszka z Marcinem.
– Każdy wie, na jakie niebezpieczeństwa współcześnie są wystawione małżeństwa. W tym pogańskim świecie musimy być świadkami wartości. Cieszę się, że po raz drugi w naszym województwie odbywa się Tydzień Małżeństw. Życzę, aby wszystkie zorganizowane spotkania były jak najowocniejsze i wzmacniały małżeństwa. Niech ten tydzień będzie afirmacją małżeństwa – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.
W ramach Tygodnia Małżeństw odbyła się konferencja dr. inż. Jacka Pulikowskiego. Tytuł konferencji, która miała miejsce w kościele św. Franciszka, to „Szczęście w małżeństwie i rodzinie”.
– Kim jesteś? Kim masz się stawać w dynamizmie swojego życia i do czego jesteś powołany? To podstawowe pytania, z którymi mierzymy się każdego dnia – mówił J. Pulikowski. – Możemy miłować wtedy, kiedy jesteśmy wolni w Bogu. Jeżeli Bóg jest moim szczęściem, to ile czasu poświęcam temu szczęściu? W człowieku jest naturalna tęsknota za Bogiem, więc jeżeli Go zabraknie, człowiek nie osiągnie pełni, do której jest powołany. Małżeństwo jest mądrze ustanowione przez Stwórcę. Nie ma nigdzie miejsca na taką głębię, jaka jest w małżeństwie – tłumaczył.
– „Celem małżeństwa jest wspólna droga przez komunię osób na wzór komunii Osób Boskich” – przypomniał słowa Jana Pawła II. – Kobiety są urodzonymi nauczycielkami miłości. Mężczyźni są zdobywcami świata i siła nad materią daje nam satysfakcję, ale to nie jest pełnia szczęścia. Kobieta umiejąca zajmować się człowiekiem i mężczyzna znający się na materii mają budować wspólnie relację na wzór Boga. Drogie panie, nas, mężczyzn, macie nauczyć miłości – zwrócił się do kobiet.
Prelegent przypomniał, że fundamentem zdolności kochania człowieka jest doświadczenie bezwarunkowej miłości. – Docenianie siebie w małżeństwie w prostych rzeczach, codziennych, to recepta na szczęście. Zwracanie uwagi na potrzeby drugiego człowieka, rozumienie, co boli twojego męża i żonę, to droga do szczęścia – tłumaczył J. Pulikowski.
Tydzień Małżeństwa w Olsztynie potrwa do 14 lutego.
gn