Światowy Dzień Chorego
Od 1993 roku, zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, 11 lutego we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.
– Ten dzień przypomina nam, że chorzy stanowią ważną cząstkę Kościoła – mówił podczas Mszy św. ks. prał. Andrzej Lesiński.
Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński. W homilii przypomniał, że warto swoje cierpienie włączyć w cierpienie Chrystusa. – Wszyscy zostaliśmy zbawienie właśnie poprzez cierpienie. Cierpienie, które jest antywartością, staje się wartością niezwykłą, ponieważ stanowi drogę do wieczności z Chrystusem – mówił metropolita warmiński.
Przypomniał też, że cierpienie, ból, choroba, stanowi okazję do nawiązania nowej relacji z Panem Bogiem. – Cierpienie ma służyć temu, by przybliżać nas do Jezusa. Sakrament, który otrzymujemy, to udzielenie mocy Bożej, aby cierpienie służyło zbawieniu, a nie stało się czymś co przeszkadza na drodze do zbawienia – przypomniał abp Górzyński.
Podczas Mszy św. kapłani udzielili chorym sakramentu namaszczenia, a Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media