Spotkania formacyjne kapłanów pracujących w Archidiecezji Warmińskiej
Spotkania formacyjne, nazywane także dniem skupienia, organizowane jest dla kapłanów archidiecezji warmińskiej kilka razy w roku. Zazwyczaj przed Wielkim Postem, w czerwcu z okazji Dnia Uświęcenia Kapłanów, we wrześniu przed odpustem gietrzwałdzkim, a także przed Adwentem. To nie tylko spotkanie z Bogiem, ale także spotkanie z drugim człowiekiem, bratem w kapłaństwie. – Tu możemy się spotkać w większym gronie. To jest potrzebne ze względu na naszą duchowość. Tak jak rodzina potrzebuje wspólnoty, tak i my również potrzebujemy przebywania ze sobą. Razem chwalimy Pana Boga – mówi ks. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny kapłanów archidiecezji warmińskiej.
Dzień skupienia rozpoczął się od Liturgii Słowa, w czasie której ks. Wiesław Kamiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii biskupiej archidiecezji łódzkiej, proboszcz w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, wygłosił konferencję wprowadzającą do rachunku sumienia i aktu pokuty, a także w nowy rok liturgiczny. Kluczowym momentem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Kapłani mogli skorzystać także ze spowiedzi. Takie spotkanie, zdaniem wielu duszpasterzy, ma wieloraki wymiar. – Przede wszystkim modlitwa, ale i spotkanie z innymi księżmi. Na co dzień nie ma takiej możliwości, nawet z kolegami z jednego roku seminaryjnego. Głoszone konferencje dają nam do myślenia, coś wnoszą w nasze życie – mówi ks. Sławomir Sokołowski, wikariusz parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.
Spotkanie formacyjne przed Adwentem miało kluczowe znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze wprowadzało kapłanów do nowego roku liturgicznego, który rozpocznie się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu, a po drugie – było okazją do spotkania się w większym gronie przed rokiem 2025, który w Kościele katolickim papież Franciszek ogłosił Rokiem Jubileuszowym. Tu ks. Wiesław Kamiński w konferencji podkreślał, że w kościele powszechnym powinna być szeroko rozumiana relacja. – Przede wszystkim relacja z Bogiem, ale wspólnota musi mieć relacje z sobą. Dużym problemem są relacje pomiędzy duchownymi, a osobami świeckimi – podkreślał ks. Kamiński.
Na zakończenie głos zabrał abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński w podsumowaniu zwrócił uwagę zgromadzonych na dwa aspektu. Po pierwsze na konieczność zwiększenia nacisku na edukację wyznawców Chrystusa w kierunku odpustów, jakie będzie można uzyskać w związku z Rokiem Jubileuszowym. – My się nawet wstydzimy mówić czym są te odpusty. A to jeden z największych darów jaki kościół ma do przekazania. I jest on niestety dramatycznie zaniedbany od strony świadomości – podkreślał abp Górzyński. Drugi aspekt to wnioski jakie płyną po zakończonym w Watykanie synodzie o synodalności. – Bardzo ważne jest upodmiotowienie wiernych w Kościele, ich zaangażowanie. Oni muszą czuć się częścią Kościoła i wypełniać swoje powołanie do życia we wspólnocie parafialnej – zauważa metropolita warmiński.
W archidiecezji warmińskiej pracuje obecnie około 450. kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
Bartosz Gołębiowski/ArchWarmiaMedia