Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym od dziś (3 lutego) oficjalnie jest na liście Pomników Historii. Ten prestiżowy tytuł, kustosz obiektu, ks. Wojciech Sokołowski, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. To szósty pomnik historii na Warmii i Mazurach.

Mianem Pomnika Historii objęto sanktuarium pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z otaczającymi go krużgankami i klasztorem. Sanktuarium w Stoczku Klasztornym jest niezwykłym dziełem architektury barokowej o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym. W latach 1952-1953 był tam internowany kardynał Stefan Wyszyński.

– Ta uroczystość jest dla mnie bardzo ważna, bo, w mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna, jej związek z naszą teraźniejszością, nasze korzenie mają niezwykle istotne znaczenie. Mają one, co oczywiste, niezwykle istotne znaczenie także dla budowania postaw, a tym samym także i dla przyszłości naszego kraju” – powiedział prezydent. – Krótko mówiąc, dla rozwoju następnych pokoleń, dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych, które dla mnie są niezwykle istotne – podkreślił Andrzej Duda.

– Pielęgnowanie tych pereł, które są i które bardzo często są ukryte, wręcz zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia tej niezwykłej wartości, a zarazem wielkiej siły i tradycji, jaką mamy, z której nie tylko mamy prawo, ale wręcz obowiązek być dumni, i na której mamy obowiązek nadal budować – podkreślił prezydent.

Pomnikami Historii w województwie warmińsko-mazurskim są jeszcze: zespół katedralny we Fromborku, Grunwald – Pole Bitwy, Kanał Elbląski, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim i sanktuarium w Świętej Lipce.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków, wymieniona w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii potwierdza fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem wydanym na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego, po uprzednim przygotowaniu go przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Ochrony Zabytków.


aw

fot. Przemysław Keler/KPRP