Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Rozpoczynamy nowy rok pełni optymizmu, nadziei, że uda się zrealizować wszystkie plany, założenia i marzenia młodzieży – mówi Grzegorz Górski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Dodaje, że szkoły są przygotowane na różne warianty: nauczanie stacjonarne, zdalne oraz hybrydowe. – Jednak jeżeli będziemy troszczyć się o siebie nawzajem, o bezpieczeństwo, to myślę, że ten rok dokończymy stacjonarnie – przekonuje dyrektor.
– Nowy rok szkolny to wyzwanie. Zależy nam przede wszystkim na tym, by naprawić te szkody, jakie wyrządziła pandemia. Będziemy zajmować się m.in. poprawą kondycji fizycznej dzieci i młodzieży, walką z krótkowzrocznością, a także pomocą psychologiczno-pedagogiczną, której potrzebują zarówno dzieci i młodzież, jak i rodzice oraz nauczyciele – wymienia Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.
Dodaje, że najważniejszym zadaniem w roku szkolnym będzie nadrobienie braków edukacyjnych, dlatego pojawi się szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych, pomagających uczniom w nadrobieniu zaległości.
– Nowy rok szkolny to przede wszystkim powrót do normalności, to nowa przygoda, w którą wchodzą młodzi ludzie, przygoda związana z rozwijaniem siebie, swoich zainteresowań, a także z nawiązywaniem znajomości i przyjaźni – podkreśla kurator.
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński. – To, w co wierzymy, to prawdy objawione przez Boga. Prawdy, które mogą być poznane przed słuchanie, dostępne tym, którzy chcą słuchać i chcą zrozumieć – mówił w homilii. Podkreślił, że prawda jest tą wartością, która kształtuje człowieka i która jest konieczna do dojrzewania w człowieczeństwie.
Po liturgii druga część wojewódzkich uroczystości odbyła się w Zespóle Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie.
Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media