Pierwsza rocznica śmierci arcybiskupa Wojciecha Ziemby
Na początku Mszy św. abp Józef Górzyński podkreślał, iż pierwsza rocznica śmierci jest szczególnym wspomnieniem zmarłego. – Kiedy przywołujemy dzisiaj postać śp. abp. Wojciecha Ziemby, chcemy gorąco się modlić o dar radości nieba. Chcemy również wyrazić Bogu i przed Bogiem naszą wdzięczność za jego życie i dzieło, które na Warmii ma szczególne odbicie. Wiemy, że ślady kapłańskiego i biskupiego posługiwania, które tu pozostawił, przechodzą do historii jako dziedzictwo pozostawione dla nas i przyszłych pokoleń, które chcemy zrozumieć, docenić i właściwie podjąć. Dziękujemy Bogu za tak oddanego i gorliwego pasterza – mówił na wstępie Liturgii metropolita warmiński.
Bp Janusz Ostrowski podkreślał, że śp. abp Ziemba był człowiekiem bardzo zorganizowanym i podejmującym różne inicjatywy, które przynosiły owoce i do dziś trwają. – Nie wystarczy coś dobrego wymyśleć, trzeba to jeszcze tak zorganizować, by można było z efektów czerpać przez długie lata. I takim był abp Wojciech – uważa bp Janusz Ostrowski.
W wygłoszonej homilii ks. kan. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko przybliżył życiorys zmarłego arcybiskupa.
Śp. abp Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne (diecezja tarnowska). Zmarł 21 kwietnia 2021 r. w Olsztynie. Jego ciało spoczywa w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Dives in misericordia Deus” (Bóg bogaty w miłosierdzie).
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media