Prezentacja odnowionych starodruków
Starodruki należały do kard. Andrzeja Batorego, biskupa warmińskiego. Był bratankiem króla Stefana Batorego.
– Te 4 stare druki poddano pracom konserwatorskim w 2022 r. Konserwatorem była Izabela Damulewicz. Zabiegi konserwatorskie trwały ponad pół roku, druki zostały tak zabezpieczone, że nadal mogą być używane i eksponowane, od dziś przez kilka miesięcy będą eksponowane na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Dwa z nich to dzieła historyczne, dotyczące historii Kościoła, i dwa teologiczne. Dwa z nich zawierają wpisy świadczące o tym, że kard. Batory przekazał je innym osobom, dwa natomiast zawierają autentyczny podpis kard. Batorego – tłumaczył ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Biblioteki Hosianum.
Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z programu „Ochrona węgierskiego dziedzictwa kulturowego za granicą” Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier.
– Nasze kontakty polsko-węgierskie, nasza przyjaźń, poczynając od założenia naszych państw, przez wspólnych świętych, królów, wspólne walki, nasza 1000-letnia historia jest wypróbowana ogniem, krwią, szczerym oddaniem i przyjaźnią. Naszym zadaniem jest, by tę przyjaźń i współpracę każde pokolenie budowało na nowo. Przekazując te dzieła, robimy właśnie to – budujemy naszą przyjaźń. Budujemy również naszą świadomość i tożsamość – przypominamy wszystkim, że jesteśmy związani z tym miejscem – mówił dr Pál Attila Illés, Konsul Generalny Węgier w Gdańsku.
– Cieszę się, że poprzez możliwość uczestniczenia w renowacji mogliśmy odświeżyć również relacje polsko-węgierskie. Dla nas to także podniesienie tematu dziedzictwa, jakie mamy nadal do odkrycia i zaprezentowania. Mamy wspaniałe zbiory w archiwach, bibliotekach, mamy pamiątki – jak choćby epitafium Batorego w Barczewie. Zależy nam na tym, by przywrócić im świetność – podkreślił abp Józef Górzyński.
Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media