Polonia Restituta w Olsztynie
W Olsztynie przedstawiciele m.in. świata polityki, biznesu, nauki i kościoła dyskutowali o kolejnych elementach dekalogu, czyli projektu Polonia Restituta. W spotkaniu wziął udział Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w stulecie odzyskania niepodległości” to cykl dziesięciu konferencji tematycznych poświęconych wybranym zagadnieniom społecznym. Cztery pierwsze dotyczyły takich tematów jak: rodzina, praca, patriotyzm i wolność. Piąte spotkanie, które odbyło się w Olsztynie, podejmowało tematy ekologii, solidarności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Projekt to pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– Chcemy, aby w efekcie tego projektu powstało coś w rodzaju dekalogu wskazówek dla naszego pokolenia i dla przyszłych pokoleń, w jaki sposób rozwijać Polskę tak, żeby sprostać dorobkowi naszych poprzedników – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Organizatorem konferencji w Olsztynie był Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: – Jesteśmy uczelnią, która bardzo zaangażowała się w ochronę środowiska, ale także w ochronę życia społecznego. Przecież pod tym względem jesteśmy praktycznie liderem – mówi prof. Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, zwrócił uwagę podczas swojego wystąpienia, że tworząc dekalog projektu Polonia Restituta, należy pamiętać, że jest to zadanie, które trzeba podjąć z myślą o człowieku: – Nie wystarczy tylko widzieć, że „oj trzeba, trzeba”, ale należy wiedzieć, jak się do tego zabrać. Refleksja na głębokim poziomie akademickim, a także duchowym jest szalenie istotna.
Wykład inauguracyjny „Zrównoważony rozwój jako postulat porozumienia pokoleń” wygłosił prof. n. med. Wojciech Maksymowicz. – Chodzi o to, aby być, a nie tylko mieć, a jeżeli być, to w taki sposób, że swoją osobowość możemy dopiero zauważyć, kiedy służymy innym – mówił profesor. Swoją refleksję rozpoczął od historii ekologii i pojęcia zrównoważonego rozwoju.
– Po co jest ekologia? Byśmy mieli dobre środowisko do życia, żebyśmy jednocześnie mogli pomnażać swoje dobro, powiększać wzrost gospodarczy, ale bez naruszania środowiska i służąc społeczeństwu, a nie wykorzystując społeczeństwa. Jan Paweł II wydał trzy encykliki dotyczące życia społecznego. Podkreślał, że Kościół nie jest przeciwny rozwojowi gospodarczemu, bo człowiek został stworzony, żeby pomnażać i zawładnąć, ale zrobić to mądrze, nie zapominając, kim się jest i sięgać do swojego wnętrza – mówił prof. Maksymowicz.
Ewa Błaszczyk, aktorka i współzałożycielka fundacji „Akogo”, która doprowadziła do powstania Budzika dla dzieci, podkreśla, że w dekalogu na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, solidarność społeczna to pozycja obowiązkowa: – Dużo lepiej żyje się w sytuacji, gdy ktoś jest w stanie zainteresować się naszym losem, niż pozostać wobec niego obojętny – mówi Ewa Błaszczyk.
Podobnie jak ekologia, dlatego jednym z tematów konferencji był rządowy program walki ze smogiem „Czyste Powietrze”. W 2016 roku zanieczyszczone powietrze było przyczyną 19 tys. zgonów w Polsce.
– Bardzo dobrze, że tyle się o tym mówi, naświetla problem z różnych perspektyw, ponieważ bez wzrostu powszechnej świadomości na ten temat, że sami czynimy sobie szkodę, nie damy rady rozwiązać tego problemu – mówi Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste powietrze”.
Zwieńczeniem dziesięciu konferencji projektu Polonia Restituta będzie międzynarodowy kongres w Krakowie podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.
aw/bg