W wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej rozpoczęły się uroczystości wprowadzające wiernych do głównych obchodów zaplanowanych na niedzielę, 8 września. Do miejsca objawień Matki Bożej sprzed 147 lat przybyli już pierwsi pielgrzymi.
Pierwszy dzień uroczystości w Gietrzwałdzie

Pierwszy dzień uroczystości w Gietrzwałdzie
Sobotnią wigilię gietrzwałdzkich uroczystości rozpoczęła Eucharystia połączona z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Eucharystii przewodniczył bp Janusz Ostrowski. Biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej w kazaniu zwrócił uwagę na prawo każdego człowieka do życia w nawiązaniu do uroczystości Narodzenia Matki Bożej, która przypada 8 września.
– Jeżeli ja się narodziłem i ktoś mi pozwolił przyjść na świat, to ja nie mogę uzurpować sobie prawa do decydowania kto ma się narodzić, a kto nie. Jeżeli zakwestionujemy prawo do życia, z którego wynikają inne prawa, to możemy zakwestionować każde inne. To zmasowane przymuszanie do akceptacji prawa do zabijania jest czymś szatańskim. Jeżeli przychodzisz tu i chcesz oddać cześć narodzonej Maryi, a jednocześnie w swoim myśleniu dopuszczasz możliwość decydowania o czyimś życiu, to jesteś hipokrytą! – podkreśla biskup Ostrowski.
Wierni zgromadzili się także na Apelu Maryjnym w miejscu objawień. Sobotnią modlitwę zakończyło Młodzieżowe Czuwanie czyli Wieczór Uwielbienia, a także Msza św. przy Kaplicy Objawień w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz procesja ze świecami do źródełka.
– Pielgrzymuję tu co roku, od dziecka. Jak zbliża się wrzesień, to nie mogę się doczekać. Zawsze modle się o zdrowie dla rodziny, dla parafii, dla siebie. Opieka Matki Bożej działa! Czuję to każdego dnia. Jest dużo łatwiej – mówi Genowefa Trzcińska, mieszkanka Gąsiorowa w gminie Purda.
W Gietrzwałdzie można spotkać pielgrzymów, którzy pierwszy raz odwiedzili to miejsce. Tak jak Dorota Szecówka z Częstochowy. – Wcześniej nie słyszałam o Gietrzwałdzie. Jest tu pięknie. Przyjechałam prosić o zdrowie dla chorej koleżanki. Tu jest cudownie bo tu jednak były te objawienia potwierdzone i inaczej to miejsce odbieram niż Jasną Górę – mówi Pani Dorota.
Objawienia maryjne miały miejsce w Gietrzwałdzie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża rozmawiała z dwiema dziewczynkami: Justyną Szafryńską i Barbarą Samulowską. Po 147 latach od tamtych wydarzeń, to miejsce nadal przyciąga pielgrzymów.
– To zawsze będzie wyjątkowe miejsce bo tu wsłuchujemy się w głos Pana Boga. Pomaga nam w tym Matka Boża. Będąc przy Niej, otwieramy serca na Chrystusa – podkreśla ks. Marcin Chodorowski, proboszcz parafii Narodzenia Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
W niedzielę o 10:00 uroczystości odpustowe rozpocznie modlitwa różańcowa przy źródełku, a o 11:00 odprawiona będzie uroczysta Eucharystia na gietrzwałdzkich błoniach. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Szymon Stułkowski, biskup diecezji płockiej. Uroczystość odpustowa będzie połączona z 58. Dożynkami Archidiecezjalnymi.
Bartosz Gołębiowski/Centrum Medialne