Patronalne święto Służby Zdrowia
W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie odbyła się - z okazji liturgicznego wspomnienia św. Łukasza - Msza św. w intencji służby zdrowia. Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński.
– Służba zdrowia, wielka rodzina, gromadzi się dziękując Bogu oraz prosząc o dary na czas posługi chorym. Witam zgromadzonych na Eucharystii – mówił ks. Leszek muzyka, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.
Metropolita w wygłoszonej homilii mówił o służbie na rzecz drugiego człowieka oraz perspektywie życia każdego człowieka, którą jest wieczność.
– Wszyscy uczniowie Jezusa powinni czuć się powołani do wypełniania zadań, choćby tych codziennych, podejmowanych ze świadomością, że trzeba je realizować na sposób ukazany przez Jezusa Chrystusa. A Chrystus daje wskazówki, jak to czynić – dawać świadectwo życiem tak, by na Boga wskazywać i do Boga prowadzić – mówił metropolita.
Św. Łukasz został wybrany patronem lekarzy, gdyż charakteryzował się szczególną wrażliwością na potrzeby innych. Z zawodu Łukasz był lekarzem, jak o tym pisze wprost św. Paweł Apostoł (Kol 4, 14). Należał do ludzi wykształconych i doskonale obeznanych z ówczesną literaturą. Świadczy o tym jego piękny język grecki, kronikarska dokładność informacji i umiejętność zdobywania źródeł. Zostawił po sobie dwie bezcenne pamiątki, które zaskarbiły mu wdzięczność całego chrześcijaństwa. Są nimi Ewangelia i Dzieje Apostolskie.
– Po czym rozpoznaje się lekarza? Po jego szczególnej wrażliwości na potrzeby innych. Ale te potrzeby trzeba rozumieć najszerzej, jak się to da, czyli widzieć je w perspektywie zbawienia. To jest jednocześnie istotna cecha ucznia Chrystusa, rozumienie człowieka i perspektywy życia, jaką jest wieczność. Bo człowiek to coś więcej niż jego bóle czy choroba. Te kryteria doczesności nie są odpowiedzią na potrzeby pełnego człowieka – mówił abp Górzyński.
Podkreślał, że służba drugiemu musi być pełniona „na miarę wieczności, a nie doczesności”. – Nie wolno tego zagubić, bo inaczej ograniczymy się jedynie do pracy, do zarabiania pieniędzy – zauważał.
– Przychodząc tu na wspólną modlitwę świadczycie, że macie w sobie coś ze św. Łukasza, macie pełną miarę człowieczeństwa, Jezusa Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem. Życzę, byście byli naśladowcami waszego patrona, św. Łukasza – powiedział na koniec homilii abp Józef Górzyński.
Po Mszy św. odbył się koncert chóru Medici pro Musica.
gn