Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami stolicy Warmii i Mazur
Uroczystość Objawienia Pańskiego rozpoczęła się przed południem, w konkatedrze św. Jakuba, w której Eucharystię odprawił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W świątyni dało się odczuć wyjątkową atmosferę – wierni mieli na głowach korony, które zdobiły nie tylko najmłodszych. W homilii metropolita warmiński podkreślał istotę Święta Trzech Króli. – To jest jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, związanych z datą 6 stycznia. Od początku nosiło ono nazwę Epifanii czyli Objawienia i wyrażało te samą myśl, którą do dziś wyraża, czyli Boga dającego się poznać człowiekowi. To jest fundamentalna wiedza o naszej wierze, która jest wiarą objawioną – mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński
Po Eucharystii, wierni na czele z królem europejskim Kacprem przeszli ulicami miasta przed ratusz, gdzie czekali na nich dwaj królowie – azjatycki Melchior i afrykański Baltazar. Ci z kolei przybyli na spotkanie z parafii św. Józefa i z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Tam po spotkani i krótkiej rozmowie, Trzej Królowie razem ruszyli do stajenki. Towarzyszyły im m.in. siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, które tym samym obwieściły wszystkim zebranym jak ważne wydarzenie odbędzie się 31 maja w Braniewie – kanonizacja sióstr katarzynek męczenniczek. Po drodze uczestnicy orszaku zatrzymali się przy Urzędzie Wojewódzkim, gdzie zlokalizowany był drugi mansjon – dwór Heroda. Tam dołączyła do nich postać symbolizująca Roku Jubileuszowy wraz z dwunastoma miesiącami. Ostatnim przystankiem orszaku była stajenka na Palcu Solidarności. Tu Mędrcy złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę. Złoto to symbol królewskiej godności Jezusa, kadzidło podkreśla jego boską naturę, a mirra zapowiada jego cierpienie i śmierć. – Jest to moje świadectwo wiary. Jest to także możliwość do zaktywizowania ludzi, do pokazania, że wiara jest żywa, że można uczestniczyć w takich wydarzeniach w sposób otwarty – mówi Jakub Onisiewicz, odtwórca roli króla Kacpra.
Na Palcu Solidarności, na zakończenie orszaku jego uczestnicy zatańczyli razem poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. – Jest pięknie! Uwielbiam ten dzień! Tutaj musimy być zawsze. Jesteśmy od pierwszego orszaku w Olsztynie – podkreśla Jagoda Żadzinko, mieszkanka Olsztyna. Podczas orszaku wolontariusze Caritas zbierali datki na wsparcie olsztyńskiego hospicjum dla dzieci. – Bardzo wspaniałą inicjatywa. Bardzo mi się podoba i poloneza tańczyłam z synem. Było wspaniale! Jesteśmy co roku – mówi Ewa Szuba, mieszkanka Olsztyna.
Święto Trzech Króli, znane również jako Epifania, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzonym już od III wieku. W Polsce tradycja barwnych orszaków narodziła się w Warszawie w 2009 roku. W Olsztynie orszak przeszedł już po raz dwunasty.
PODZIĘKOWANIE
W imieniu FORUM PRORODZINNEGO Stowarzyszenia Wspierania Działań Prorodzinnym oraz Fundacji „Orszaku Trzech Króli” – organizatorów XII Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli dziękujemy naszym partnerom współorganizatorom: Urzędowi Marszałkowskiemu (Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie), Urzędowi Miasta Olsztyn, (jego komórkom organizacyjnym, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji), wszystkim służbom miejskim – Policji i Straży Miejskiej, parafiom pw.: św. Józefa, św. Jakuba i Najświętszego Serca Pana Jezusa za czynne włączenie się w organizację naszego Orszaku.
Dziękujemy Ks. Arcybp. Józefowi Górzyńskiemu – Metropolicie Warmińskiemu, Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Panu Marcinowi Kuchcińskiemu oraz Prezydentowi Olsztyna – Panu Robertowi Szewczykowi za objęcie honorowym patronatem naszego Orszaku, za wszelką pomoc, współpracę i obecność.
Za medialne wsparcie – dziękujemy:
-
Radiu Plus,
-
Tygodnikowi „Gość Niedzielny”,
-
Radiu Olsztyn,
-
TVP 3 Olsztyn,
-
Telewizji Olsztyn,
-
Olsztyn24,
-
Gazecie Olsztyńskiej,
-
Telewizji Kopernik,
Za wsparcie finansowe lub organizacyjne dziękujemy:
-
Firmie „KOORPRESS”,
-
Spółdzielniom Mieszkaniowym: Olsztyńskiej, Pojezierze, Jaroty, Dom,
-
Falck Medycyna,
-
„Społem” Olsztyn,
-
Zespołowi Szkół Gastronomiczno-Spożywczych,
-
Przedsiębiorstwom:
-
Firmom:
-
-
-
Instalacje Budowlane – Edward Kazaniecki,
-
Multiinstal – Daniel Czarzasty
-
Alina Frączek
-
-
-
Stadninie Ewy i Marcina Pałubińskich z Różnowa,
-
Caritas Archidiecezji Warmińskiej,
-
Wyższemu Seminarium Duchownemu Metropolii Warmińskiej „Hosianum”,
-
Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”,
-
Stowarzyszeniu „Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej”,
-
Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Archidiecezji Warmińskiej
Dziękujemy wszystkim aktorom, statystom, chórkom, którzy przygotowali poszczególne Mansjony – Inscenizacje pod kierownictwem Pana Sebastiana Polakowskiego i Pań: Anny Kobarynka-Łysek i Elżbiety Brezgieł.
Dziękujemy „3 Królom” – Jakubowi Onisiewczowi, Chidiebere Martinowi Ihenacho i Stanisławowi Ruchlewiczowi, Siostrom Katarzynkom oraz Pani Magdalenie Sztelman i jej przyjaciołom za wspólne śpiewanie kolęd podczas przejścia Orszaku.
Dziękujemy Panu Szymonowi Pułaskiemu, klerykom za poprowadzenie ostatniej części Orszaku.
Panom porządkowym (w pomarańczowych kamizelkach), Wojownikom Maryi, Rycerzom Świętego Jana Pawła II, Bractwu Przedmurza, harcerzom ZHR i ZHP, paniom i młodzieży wolontariuszkom (w złoto-piaskowych tunikach), członkom świt królewskich: Heroldom, Dwórkom i Rycerzom.
Uczestnikom Orszaku: tym najmłodszym jak tym najstarszym – wszystkim!!!
Na koniec w sposób szczególny dziękujemy koordynatorom poszczególnych królewskich orszaków – księżom wikariuszom: ks. Kamilowi Wyszyńskiemu, ks. Pawłowi Szumowskiemu i ks. Łukaszowi Brudzeńskiemu.
Zaś wszystkim za udział w Orszaku i wsparcie materiale na rzecz olsztyńskiego hospicjum dla dzieci.
W imieniu Zarządu Forum Prorodzinnego:
Ks. Michał Tunkiewicz, Teresa Antczak, Aneta Kowalska-Siedlecka
Bartosz Gołębiowski/ArchWarmiaMedia