Olsztyn: 43. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

Olsztyn: 43. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, 13 grudnia stała się miejscem wspomnień, ale przede wszystkim modlitwy w intencji wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności. To właśnie, tam Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Warmii i Mazur zaprosił mieszkańców stolicy regionu na Eucharystię w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. – To wymusza na nas refleksję, że takie rzeczy mogą się zdarzyć w życiu narodu i to trzeba brać pod uwagę, by nie dopuszczać do takich sytuacji – podkreślał abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W trakcie Mszy św., wierni polecali Bogu także kapłanów zmarłych w wyniku prześladowania Kościoła.

Sztandary, kwiaty przystrojone w biało-czerwone wstążki a także symbole NSZZ Solidarność, to charakterystyczne elementy, które pojawiły się w olsztyńskiej parafii, ale najważniejsi tego dnia byli ludzie, świadkowie tamtych wydarzeń, które powracają w pamięci każdego roku w grudniu. Wśród tych osób była Anna Niszczak, mieszkanka Olsztyna, która za udział w strajku w Olsztyńskich Zakładach Graficznych, została skazana na 3 lata więzienia. – Gdy mnie zamknęli, to ja się bardzo bałam. Nie wiedziałam co się stanie. Siedziałam w więzieniu rok. Te wspomnienia są ciągle w mojej głowie, zwłaszcza 13 grudnia. Tego się nigdy nie zapomni. Tyle lat minęło, a to nadal boli, łzy same cisną się do oczu. Musimy zrobić wszystko, aby to się nie powtórzyło – mówi Anna Niszczak, mieszkanka Olsztyna

I właśnie między innymi w tej intencji, o pokój i wolność Ojczyzny, modlili się wierni w trakcie mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. – Musimy podjąć refleksję na bazie tego co się działo i tego jakie postawy potem się objawiły. To jest refleksja wielokierunkowa, na bazie której kształtujemy naszą teraźniejszość – mówi metropolita warmiński

Ogromną rolę odegrał Kościół, który nawoływał do pokojowego nastawienia Polaków. Abp Józef Górzyński, pamiętając tamte wydarzenia, podkreśla jak dużą rolę odegrał kard. Józef Glemp, ówczesny Prymas Polski, który na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był biskupem warmińskim. – Wzywał do spokoju, do rozważnego działania w tej sytuacji. Mówiono o nim, że jest zdrajcą. Dzisiaj widzimy jednak, że to była jego mądrość, bo wzywał do tego byśmy nie stanęli przeciwko sobie – Polak przeciw Polakowi. By nie przelewać krwi – podkreśla metropolita warmiński.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 r. i obowiązywał na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wprowadzono go niezgodnie z Konstytucją. Zniesiony został 22 lipca 1983 r. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycyjnych związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Życie straciło ponad 70 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku. – Jesteśmy tu po to by oddać hołd tamtym ludziom. Musimy to przekazać kolejnym pokoleniom. Teraz młodzi się cieszą, że wszystko mają. Ale czy wiedzą jak było wtedy? Młodzież musi o tym wiedzieć, że czerpią z tej wolności, ale dzięki komu – mówi Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Warmii i Mazur.

Po wspólnej modlitwie, uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności w Olsztynie.


Bartosz Gołębiowski/ArchWarmiaMedia