W Gietrzwałdzie odbył się wielkopostny dzień skupienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św., akolitów i diakonów. – Dzień skupienia przeżywaliśmy w jedności z papieżem Franciszkiem, który właśnie skończył rekolekcje dotyczącej odchodzenia i życia wiecznego – podsumowuje ks. Bartłomiej Matczak.
Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej w Gietrzwałdzie

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej w Gietrzwałdzie
Dzień skupienia rozpoczął się Drogą Krzyżową na gietrzwałdzkiej kalwarii. – Dzień skupienia wpisuje się bardzo mocno w charakter formacyjny Kościoła. Wielki Post jest okresem rekolekcji parafialnych, wspólnotowych, a my, jako grupa szafarzy, mamy swój dzień, kiedy pochylamy się nad tajemnicami z życia Kościoła, dlatego modlitwę rozpoczęła Droga Krzyżowa – mówił ks. Bartłomiej Matczak, przewodniczący Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warmińskiej i duszpasterz szafarzy. Rozważania koncentrowały się na tajemnicy krzyża i życia wiecznego.
– Jesteśmy w czasie Roku Jubileuszowego 2025, w czasie którego papież Franciszek zachęca nas do pogłębionej refleksji na temat życia wiecznego. Dlatego, że każdy z nas ma określony kierunek, którym jest zbawienie – wyjaśnia ks. Matczak.
Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej mężczyźni odmówili Różaniec przy cudownym źródełku pobłogosławionym przez Matkę Bożą podczas objawień, które miały miejsce w 1877 r. i zostały – jako jedyne w Polsce – uznane przez Kościół za prawdziwe.
Centralnym punktem dnia formacji była Eucharystia, której przewodniczył ks. Bartłomiej Matczak. Po liturgii wygłosił konferencję, w której zachęcał do zgłębiania refleksji o nadziei, która wiedzie do świętości i życia wiecznego. – Jako współcześni chrześcijanie żyjemy płytko, zapominając o tym, że jest inna perspektywa – życie wieczne. Nasze problemy kiedyś znikną, bo pojawi się wielka tajemnica, którą jest żywa obecność Boga i nasze z Nim obcowanie. Stąd dzień skupienia przeżywaliśmy w jedności z papieżem Franciszkiem, który właśnie skończył rekolekcje dotyczącej odchodzenia i życia wiecznego – podsumowuje ks. Matczak.