Archidiecezja Warmińska
  • Archidiecezja
    • O Archidiecezji Warmińskiej
    • Bazyliki i Sanktuaria
    • Kapituły
    • Duchowieństwo
      • Księża wg lat święceń
      • Księża emeryci i rezydenci
      • Księża kapelani
      • Księża pracujący poza diecezją
      • Księża na studiach
      • Zmarli kapłani
    • Zakony i zgromadzenia
      • Męskie
      • Żeńskie
    • Pierwszy Synod Archidiecezji
      • Synody Warmińskie
      • Skład osobowy Komisji Synodalnych
      • Sekretariat Synodu
    • Procesy Beatyfikacyjne
    • Kontakt
  • Biskupi
    • Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński
    • Biskup Pomocniczy Janusz Ostrowski
    • Biskup Senior Julian Andrzej Wojtkowski
  • Kuria
    • Kancelaria
    • Wikariusze Generalni i Wikariusze Biskupi
    • Rzecznik prasowy/ Diecezjalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
    • Komisje i Rady
    • Referenci i Delegaci
    • Egzorcysta
    • Pomoc ofiarom nadużyć seksualnych
    • Zapytania ofertowe
    • PROJEKTY UNIJNE
    • Zadania realizowane z budżetu państwa
    • Kontakt
  • Wydziały
    • Wydział Duszpasterski
    • Wydział Ekonomiczny
    • Wydział Sztuki Kościelnej
    • Wydział Duszpasterstwa Rodzin
    • Wydział Nauki Katolickiej
    • Centrum Medialne
  • Sąd Biskupi
  • Parafie
    • Lista parafii
    • Dokumenty do pobrania
  • Instytucje
    • Wyższe Seminarium Duchowne
    • Wydział Teologii
    • Warmińska Szkoła Biblijna
    • Warmińska Szkoła Duchowości
    • Media
      • Posłaniec Warmiński – Gość Niedzielny
      • Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
      • Radio PLUS Olsztyn
    • Caritas
    • Archiwum Archidiecezji Warmińskiej
    • Konwikt Kapłanów Warmińskich
    • Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie
    • Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Warmińskiej im. ks. inf. Jana Jerzego Górnego
    • Ośrodek Edukacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Rybakach
  • Duszpasterstwo
    • Duszpasterstwa specjalne i specjalistyczne
    • Duszpasterstwo Młodzieży
    • Bierzmowanie dorosłych
  • Menu
Szukaj
  • Wszystkie aktualności
  • Wszystkie wydarzenia
  • Wszystkie multimedia
  • Wszystkie parafie
  • Domy Zakonne
  • Personalia
  • Poczta
  • Adresownik

ARCHIDIECEZJA WARMIŃSKA

Jesteś tutaj: Archidiecezja Warmińska / Aktualności / Muszaki. Uroczystości w parafii św. Wawrzyńca

Muszaki. Uroczystości w parafii św. Wawrzyńca

7 sierpnia 2022ArchidiecezjaDiecezja
Wierni parafii św. Wawrzyńca w Muszakach świętowali 50-lecie powstania parafii, którą 7 sierpnia 1972 r. erygował bp Józef Drzazga. Byłą to również okazja do przeżywania odpustu. Uroczystościom przewodniczył abp Józef Górzyński.

Przed Eucharystią proboszcz ks. Wiesław Lipka dziękował parafianom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, jak i za liczną obecność. – Cieszę się, że można liczyć na wasze wsparcie i pomoc. Przed dzisiejszym świętem były zbierane po wioskach ofiary na nową chorągiew naszej parafii św. Wawrzyńca, którą pragnę pobłogosławić i poświęcić, by ci, którzy będą się wokół niej gromadzić, zawsze przyznawali się do Chrystusa i wypełniali Jego naukę – mówił proboszcz.

Po poświęceniu nowej parafialnej chorągwi rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Górzyński. – Gromadzimy się, by przeżywać uroczystą odpustową Mszę św. i rocznicową. Przeżywacie swój jubileusz 50. rocznicy założenia parafii w Muszakach pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Chcemy dziękować Bogu za ten czas więcej niż jednego pokolenia posługi kapłanów, jak także tego wszystkiego, co było waszym doświadczeniem w wierze, czyli niezliczonych łask Bożych, które Pan Jezus przekazywał po to, abyście życie mieli to nadprzyrodzone, którego tak bardzo potrzebujemy – mówił na wstępie metropolita warmiński.

Podkreślał, że chrześcijanie wiedzą, że zmierzają ku wiecznemu zbawieniu, a na tej drodze potrzebne są dary i łaski. – Pan Bóg te dary daje w miejscach, w których gromadzimy się, by poprzez posługę kapłanów sprawować sakramenty święte. Dziękujemy dzisiaj za Boże dary, które były tu przekazywane, a jednocześnie prosimy z nadzieją, że Pan Bóg będzie nas nimi nieustannie obdarzał – mówił abp Górzyński.

W homilii metropolita przywoływał naukę ewangeliczną, która mówi, że Jezus jest drogą, prawdą i życiem, a życie wieczne uwarunkowane jest naśladowaniem Zbawiciela w tajemnicy krzyża, czyli pełnej ofiary. – Jeśli chcemy być uczniami Chrystusa, musimy się uczyć od św. Wawrzyńca, jak stać się sługą Pana, czyli nie moja, a Twoja wola Panie niech się stanie. Chrystus Pan często powtarzał, że przyszedł wypełnić wolę Ojca. Chrześcijanin bierze swój krzyż, czyli to wszystko, co jest jego życiem. Nie ucieka od tego, bierze rzeczywistość i idzie za Chrystusem, czyli pragnie wypełnić wolę Boga, nawet jeśli to się wiąże z trudem i cierpieniem. W tym objawia się cecha miłości, bez której miłością nie jest, postawa ofiary z siebie, dedykowania swojego życia w służbie Bogu. Nie ma skuteczniejszej drogi ku pełni życia, jak naśladowanie Chrystusa – mówił abp Górzyński.

Zauważał, że ludzie dziś często nie mają świadomości, iż nie pójdą sami drogą zbawienia w oparciu o ludzkie umiejętności, mniemania i rozumienia. – Bardzo nam potrzeba naśladowania świętych w pójściu drogą Chrystusową, w zrozumieniu, czym jest miłość, którą wszyscy tak bardzo pragniemy, a której głębokiego sensu objawionego przez Chrystusa tak bardzo nie chcemy zrozumieć. Jest tylko jeden przewodnik, Jezus Chrystus – podkreślał metropolita warmiński.

Wskazywał na św. Wawrzyńca, jako tego, który zrozumiał, czym jest Boża miłość, zrozumiał tajemnicę krzyża i to, co znaczy iść drogą Chrystusa przez życie. – Prośmy, aby wypraszał nam łaskę zrozumienia, a potem trwania na tej drodze. Mamy naukę Bożą, do której zrozumienia uzdalnia nas Duch Święty. Mamy sakramenty, które są mocą uzdalniającą nas do wytrwania na tej drodze. Tylko od nas zależy, czy chcemy tą drogą iść, czy chcemy być w pełni uczniami Chrystusa – akcentował abp Górzyński.

Msza św. zakończyła się procesją Eucharystyczną wokół świątyni. Następnie abp Józef Górzyński udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Po Liturgii przedstawiciele parafii dziękowali metropolicie za sprawowaną Mszę św. – Dziękujemy za wspólną modlitwę i poświęcony nam czas. Cieszymy się, że nasz pasterz jest z nami. Zapewniamy o naszej modlitwie w intencji księdza arcybiskupa – mówiła przedstawicielka parafii.

Następnie dziękowali proboszczowi ks. Wiesławowi Lipce za 27 lat posługi w parafii. – Przebywa ksiądz z nami pracując na chwałę Boga i dobra ludzi. Dziękujemy za trud i poświęcenie. Za każdą sprawowaną Mszę św., za udzielanie chrztu naszym dzieciom, za każde rozgrzeszenie w sakramencie pokuty i pojednania. Za każdą parę połączoną w sakramencie małżeństwa. Niech dobry Bóg wynagrodzi księdzu swoim błogosławieństwem za wszelkie dobro. Zapewniamy o naszej modlitwie – deklarowali parafianie i dziękowali Bogu za powołania, które ukształtowały się w parafii – pięć powołań kapłańskich i dwa zakonne.

Na koniec modlitwy ks. Wiesław Lipka jeszcze raz dziękował parafianom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Również abp Józef Górzyński dziękował za wspólną modlitwę. – Życzę, niech wszystkie dobre słowa, które zostały wypowiedziane, niech Pan Bóg je pobłogosławi i niech się spełnią – mówił metropolita.

Po uroczystościach odbył się festyn parafialny. Wierni przygotowali poczęstunek, a czas wspólnego posiłku umilał zespół muzyczny.


Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media

Podziel się
  • Podziel się na facebooku
  • Podziel się na twitterze
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na Linkedin
  • Prześlij mailem
  • Print post
https://archwarmia.pl/wp-content/uploads/2022/08/899807-8lbg-105-83.jpg 750 1125 Marcin Sawicki https://archwarmia.pl/wp-content/uploads/2017/09/archwarmherb-255x300.png Marcin Sawicki2022-08-07 22:03:102022-08-07 22:03:10Muszaki. Uroczystości w parafii św. Wawrzyńca
  • Diecezja
  • Dokumenty
  • Informacje z Kurii
  • Zapytania ofertowe

Instytucje Diecezjalne

  • Kuria Archidiecezji Warmińskiej
  • Sąd Biskupi
  • Caritas Warmińska
  • Wydział Teologii
  • WSD Hosianum
  • Warmińska Szkoła Biblijna
  • Warmińska Szkoła Duchowości
  • Archiwum Archidiecezji Warmińskiej
  • Konwikt Kapłanów Warmińskich
  • Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Warmińskiej im. ks. inf. Jana Jerzego Górnego
  • Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny
  • Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie
  • Ośrodek Wypoczynkowy Caritas w Rybakach
  • Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie
  • Sanktuarium Matki Bożej w Stoczku Klasztornym
  • Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce
  • Sanktuarium Matki Bożej w Krośnie
  • Sanktuarium Męki Pańskiej w Głotowie
  • Dom Rekolekcyjny „Zacheusz”
  • Dom Rekolekcyjny „Źródło Jakuba”
  • Dom Rekolekcyjny Domus Mariae w Gietrzwałdzie

Ruchy i Stowarzyszenia

  • Służba Liturgiczna
  • Ruch Światło-Życie
  • Duszpasterstwo Młodzieży
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  • Domowy Kościół
  • Spotkania Małżeńskie
  • Wspólnota Świętej Rodziny
  • Odnowa w Duchu Świętym
  • Akcja Katolicka
  • Droga Neokatechumenalna
  • Ruch Rodzin Nazaretańskich
  • Szkoła Nowej Ewangelizacji
  • Wspólnota Benedictus
  • W Połowie Drogi
  • Ochotnicy cierpienia
  • Dzieło Misyjne
  • Civitas Christiana
  • Stowarzyszenie Przyjaciół „Hosianum”

Biskupi i Księża

  • Arcybiskup Metropolita Warmiński
  • Biskupi
  • Duchowieństwo
  • Zakony i zgromadzenia
  • Parafie

Media

  • Gość Niedzielny – Posłaniec Warmiński
  • Radio Plus Olsztyn
  • KAI
  • Radio Watykańskie
  • Stacja7.pl
  • Wiara.pl
  • Studia Warmińskie
  • Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne

Znajdź Mszę Św.

  • Codzienna adoracja w Olsztynie
  • Spowiedź w Olsztynie
  • Biblia

Kontakt

KURIA ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ

ul. Pieniężnego 22,
10-006 Olsztyn
tel. 89 524 71 40
fax 89 524 71 72

Godziny urzędowania:
Poniedziałek-Piątek: 9.00-14.00

Kanclerz Kurii:
kanclerz@archwarmia.pl

Notariusze:
notariusz@archwarmia.pl
notariusz2@archwarmia.pl

Rzecznik Kurii i administrator strony:
rzecznik@archwarmia.pl

Dojazd

© Copyright - Archidiecezja Warmińska - created by baj@com
  • Kontakt
Rekolekcje dla związków niesakramentalnych Zmarła Ewa Gołębiewska – Matka Ks. Zbigniewa Gołębiewskiego
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie i w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w urządzeniu końcowym. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Szczegóły polityki cookies.
Scroll to top