Kursy Duszpasterstwa Służby Liturgicznej
Duszpasterstwo Służby Liturgicznej archidiecezji warmińskiej w ciągu roku organizuje kursy dla ministrantów – jest to 10 spotkań w ciągu roku, a bierze w nim udział około 100 młodych ludzi.
Każde spotkanie rozpoczyna się od wspólnej Mszy św., a po niej następuje podział na przygotowujących się do posługi ministranta Bożego Słowa oraz na ceremoniarzy.
– Na kursach łączymy formację duchową z nauczaniem praktycznych aspektów. Lektorzy dowiaduję się o Słowie Bożym, historii, uczą się je interpretować, wyszukiwać myśl przewodnią w czytaniach danego dnia. Do tego mają zajęcia z fonetyki, posługiwania się głosem, dykcji, by słowo Boże było jak najlepiej słyszane i docierało do wiernych. Ceremoniarze mają zajęcia m.in. z klerykami, ćwiczenia z przygotowania i prowadzenia asysty – tłumaczy ks. Wojciech Kotowicz, duszpasterz służby liturgicznej w archidiecezji warmińskiej.
Dodaje, że ważnym aspektem dla Kościoła warmińskiego jest to, że kursy odbywają się w seminarium. – Dla młodych ludzi ważne jest, by poznali odpowiednie wartości, różne aspekty życia, spotkali się z klerykami. Widzimy tego owoce – wielu młodych mężczyzn, którzy zgłaszają się do seminarium to właśnie absolwenci naszych kursów – mówi ks. Kotowicz.
Mszy św. na rozpoczęcie przewodniczył ks. Sławomir Sokołowski. – Kościół daje nam dziś w liturgii czytania o powołaniu Saula i Mateusza. Dwóch ludzi, o których nikt nie myślał, że są godni, oni sami się tego nie spodziewali, a jednak Bóg powołał ich do swoich dzieł. Służba liturgiczna to też swego rodzaju powołanie – mamy nie tylko pomagać w liturgii, ale też samemu zbliżać się do Jezusa. Nasza posługa ma z kolei sprawić, że wierni będą lepiej rozumieć, przeżywać Mszę św., spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym, a przez to będą się również oni zbliżać do Boga – tłumaczy ks. Sokołowski.
Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media