Kurs nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej
Komisja Liturgiczna Archidiecezji Warmińskiej informuje, że kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w naszej archidiecezji rozpocznie się w sobotę 4–go października 2014r. o godz. 9.30 w Domu Katechetycznym przy kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Następne spotkania będą się odbywały w kolejne soboty 11, 18 i 25, w godz. od 9.30 do 14.00. Warunkiem udziału w kursie jest złożenie przez Księdza Proboszcza lub Przełożonego Zakonnego podania skierowanego do Księdza Arcybiskupa, Metropolity Warmińskiego.
Uwaga! Podania należy składać do 27 września br. w Wydziale Duszpasterskim Kurii Archidiecezji Warmińskiej.
W sobotę 4 października rozpocznie się kolejna edycja kursu dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Msza św. inauguracyjna zostanie odprawiona o godz. 9.45 w Domu Katechetycznym przy kościele
Zwyczajnymi konsekrowanymi szafarzami Komunii św. są biskupi, prezbiterzy i diakoni. Jednakże do rozdawania Ciała Pańskiego nie jest konieczne otrzymanie święceń kapłańskich. W uzasadnionych sytuacjach, tam gdzie zachodzi taka potrzeba oraz doradza wielki pożytek duchowy wiernych, Kościół ustanawia akolitów, którzy są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św., a także błogosławi starannie wybranych i odpowiednio przygotowanych wiernych świeckich, upoważniając ich do tego, by mogli podawać innym Chleb życia. Zadaniem szafarza jest pomoc w rozdzielaniu Komunii świętej w czasie celebracji eucharystycznej, gdy zachodzi taka konieczność oraz zaniesienie jej chorym, których stan duchowy jest znany. By wykonywać tę posługę musi być do niej odpowiednio przygotowany.
Uchwały Pierwszego Synodu Archidiecezji Warmińskiej o nadzwyczajnych szafarzach Komunii św. stanowią m.in.: Gdy istnieje rzeczywista potrzeba duszpasterska, Arcybiskup na wniosek proboszcza parafii ustanawia stałych akolitów, lektorów lub nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których zadaniem jest, w wypadkach ściśle określonych prawem, pomoc w rozdzielaniu Postaci Eucharystycznych w kościele i zanoszenie Komunii świętej chorym. Statut 110 Synodu zachęca, gdy zachodzi potrzeba duszpasterska w parafii aby ustanowieni zostali nadzwyczajni szafarze Komunii św., którzy będą pomagali w rozdawaniu jej w czasie Mszy św. oraz będą zanosili Komunię św. chorym w także w niedzielę i święto.
Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Cykl przygotowawczy zakończą rekolekcje zamknięte w listopadzie w dniach 7-8-9 XI b.r. , połączone z uroczystym wręczeniem upoważnienia Metropolity Warmińskiego do pełnienia posługi.
1. Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św., mogą być mężczyźni w wieku 25-65 lat.
2. Kandydaci muszą odznaczać się następującymi przymiotami:
a) wyróżniać się dojrzałością w wierze, a zwłaszcza odznaczać się zdrową pobożnością eucharystyczną i bardziej intensywnym życiem duchowym;
b) odznaczać się wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu zawodowym, małżeńskim, rodzinnym i sąsiedzkim;
c) posiadać odpowiednie kwalifikacje intelektualne i przynajmniej ponadpodstawowe wykształcenie;
d) aktywnie uczestniczyć w życiu parafialnym i cieszyć się poważaniem duchowieństwa i wiernych;
e) odznaczać się sprawnością psychiczną i fizyczną, a także innymi pozytywnymi cechami charakteru, jak otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność i łatwość nawiązywania kontaktów z osobami chorymi i w podeszłym wieku;
f) mieć ukończony kurs przygotowawczy.
3. Liczba Nadzwyczajnych szafarzy udzielania Komunii zależeć powinna od wielkości parafii i ilości odprawianych Mszy św. w niedziele i święta. Nadzwyczajny szafarz udzielania Komuniiśw., powinien usługiwać zasadniczo podczas jednej Mszy św. w ciągu dnia i mieć możliwość zastępstwa w wypadku choroby lub wyjazdu poza parafię.
4. W większych parafiach mogą być wyłącznie do zanoszenia Komunii św. chorym. Obowiązują jednak wobec nich te same kryteria doboru i te same warunki przygotowania.5. Kandydaci powinni uzyskać pozytywną aprobatę wspólnoty parafialnej, a zwłaszcza Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Nie zaleca się przeprowadzania czegoś w rodzaju wyborów.
Zgłoszenia kandydatów do kursu należy kierować na adres: Wydziału duszpasterskiego Kurii Archidiecezji Warmińskiej. Wystarczy też przekazanie kandydatom – sporządzonego przez proboszcza i zawierającego skierowanie do uczestnictwa w kursie i świadectwo moralności kandydata – pisma, które kandydat przywiezie na pierwsze spotkanie.
Olsztyn, 2.08.2014 r.
Ks. prof. Władysław Nowak, Przewodniczący Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warmińskiej