Kurs dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej
Zwyczajnymi konsekrowanymi szafarzami Komunii Świętej są biskupi, prezbiterzy i diakoni. Jednakże do rozdawania Ciała Pańskiego nie jest konieczne otrzymanie święceń kapłańskich. W uzasadnionych sytuacjach, tam gdzie zachodzi taka potrzeba oraz doradza wielki pożytek duchowy wiernych, Kościół ustanawia akolitów, którzy są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej, a także błogosławi starannie wybranych i odpowiednio przygotowanych wiernych świeckich, upoważniając ich do tego, by mogli podawać innym Chleb życia.
Komisja Liturgiczna Archidiecezji Warmińskiej informuje, że kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w naszej archidiecezji rozpocznie się w sobotę 3–go października 2015r. o godz. 9.30. Następne spotkania będą się odbywały w kolejne soboty 10;17;24, w godz. od 9.30 do 15.00. Warunkiem udziału w kursie jest złożenie przez Księdza Proboszcza lub Przełożonego Zakonnego podania skierowanego do Księdza Arcybiskupa, Metropolity Warmińskiego. Podania należy składać do 27 września br. w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej.
1. Nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św., mogą być mężczyźni w wieku 25-65 lat.
2. Kandydaci muszą odznaczać się następującymi przymiotami:
a) wyróżniać się dojrzałością w wierze, a zwłaszcza odznaczać się zdrową pobożnością eucharystyczną i bardziej intensywnym życiem duchowym;
b) odznaczać się wzorowym życiem moralnym i solidnością w życiu zawodowym, małżeńskim, rodzinnym i sąsiedzkim;
c) posiadać odpowiednie kwalifikacje intelektualne i przynajmniej ponadpodstawowe wykształcenie;
d) aktywnie uczestniczyć w życiu parafialnym i cieszyć się poważaniem duchowieństwa i wiernych;
e) odznaczać się sprawnością psychiczną i fizyczną, a także innymi pozytywnymi cechami charakteru, jak otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność i łatwość nawiązywania kontaktów z osobami chorymi i w podeszłym wieku;
f) mieć ukończony kurs przygotowawczy.
3. Liczba Nadzwyczajnych szafarzy udzielania Komunii zależeć powinna od wielkości parafii i ilości odprawianych Mszy św. w niedziele i święta. Nadzwyczajny szafarz udzielania Komunii św., powinien usługiwać zasadniczo podczas jednej Mszy św. w ciągu dnia i mieć możliwość zastępstwa w wypadku choroby lub wyjazdu poza parafię.
4. W większych parafiach mogą być wyłącznie do zanoszenia Komunii św. chorym. Obowiązują jednak wobec nich te same kryteria doboru i te same warunki przygotowania.
5. Kandydaci powinni uzyskać pozytywną aprobatę wspólnoty parafialnej, a zwłaszcza Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Nie zaleca się przeprowadzania czegoś w rodzaju wyborów.
Ks. Bartłomiej Matczak , Sekretarz Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warmińskiej