W tym roku przypada 300. rocznica zakończenia budowy organów świętolipskich. Święta Lipka szczególnie słynie z prezentacji organów. To tam można codziennie posłuchać brzmienia barokowego instrumentu i podziwiać jego ruchome elementy.
Koncerty organowe w Świętej Lipce

Koncerty organowe w Świętej Lipce
– W tym roku przeżywamy 300. rocznicę zakończenia budowy organów świętolipskich. Ten jubileusz jest ma dla nas wymiar symboliczny – w odniesieniu do tego, co dzieje się dzisiaj na świecie. Budowa organów świętolipskich rozpoczęła się po ustaniu pandemii dżumy, która wtedy pochłonęła 200 tys. ofiar. Oficjalne zakończenie budowy nastąpiło 10 lat po ustaniu tej pandemii. Odczytujemy to wydarzenie historyczne jako symbol triumfu życia i piękna nad chwilowym triumfem śmierci i choroby – mówi o. Aleksander Jacyniak SJ, superior i kustosz Świętej Lipki.
Podkreśla znaczenie tego instrumentu zarówno w Polsce jak i na świecie. – To najlepsze dzieło Jana Jousego Mosengela. Te organy są na pierwszym miejscu w Polsce, gdy chodzi o liczbę elementów ruchomych. I w czołówce światowej. Z pewnością są najbardziej rozpoznawalnym instrumentem organowym w naszym państwie – uważa.
– Nadworny organmistrz króla pruskiego, odbierając ostatnią wpłatę, dopisał na pokwitowaniu: „Niech Bóg zachowa to dzieło aż do dnia ostatecznego”. Ufamy, że będą one służyć zgodnie z tym zapisem – mówi.
Od 2 lipca rozpoczynają się 33. Świętolipskie Wieczory Muzyczne. – W tym roku jubileuszowym te wieczory nabierają szczególnego znaczenia. Cieszymy się, że koncerty się odbędą zgodnie z planem. W ubiegłym roku musieliśmy zrezygnować z części koncertów z powodu pandemii – dodaje superior.
Program Świętolipskich Wieczorów Muzycznych
2 lipca godz. 20.00
o. Rafał Kobyliński – tenor
o. Tomasz Jarosz – baryton
ks. Paweł Sobierajski – baryton
Rafał Sulima – organy
3 lipca godz. 20.00
Andrzej Chorosinski – organy
Michał Chorosiński – recytacje
9 lipca godz. 20.00
Marcin Ciszewski – kontratenor
Ewa Bąk – organy
16 lipca godz. 20.00
Marek Stefański – organy
Kapela Góralska: Jan Kubik – prym, Izabela Dusik – sekund, Marian Jarosz – bas
23 lipca godz. 20.00
Ewa Rułka – flet
Małgorzata Klorek – organy
30 lipca godz. 20.00
Maria Perucka – skrzypce
Roman Perucki – organy
6 sierpnia godz. 20.00
Hanna Dys – organy
Ewa Mrowca – klawesyn
Ks. Dariusz Sonak/Instytut Gość Media