KOMUNIKAT WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA RODZIN KURII ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ
KOMUNIKAT WYDZIAŁU DUSZPASTERSTWA RODZIN KURII ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ
W związku z przyjęciem przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego uchwały o współfinansowaniu programu in vitro do Kurii Archidiecezji Warmińskiej wpłynęły od wielu środowisk liczne zapytania dotyczące moralnej oceny tej procedury.
Niniejszym przypominamy, że stanowisko Kościoła, wielokrotnie wyrażane przez Stolicę Apostolską i przypominane przez Episkopat Polski, dotyczące procedury in vitro jest jednoznacznie negatywne i od lat niezmienne. Wynika ono przede wszystkim z faktu, że w procedurze in vitro ceną za urodzenie jednego zdrowego dziecka jest unicestwienie kilku innych ludzkich embrionów, które giną w trakcie procedury lub są zamrażane. Zapłodnienia pozaustrojowego nie da się przeprowadzić inaczej, jak tylko drogą technologicznej i selekcyjnej procedury, w której istoty ludzkie w pierwszej fazie swojego życia traktowane są podobnie jak produkty przemysłowe w trakcie ich wytwarzania.
Jednocześnie Kościół, świadomy autentycznego cierpienia małżeństw, które bezskutecznie starają się o poczęcie dziecka, wskazuje etycznie niekwestionowaną metodę naprotechnologii. Jest ona połączeniem wiedzy ginekologicznej z działaniami terapeutycznymi, w wyniku czego mogą zostać usunięte przeszkody uniemożliwiające naturalne poczęcie dziecka. Atutem naprotechnologii jest jej spersonalizowanie, ukierunkowanie na konkretną parę. W przypadkach, gdzie zastosowanie wiedzy i doświadczenia naprotechnologicznego okaże się niemożliwe, istnieje możliwość adopcji dzieci już urodzonych, a z różnych powodów osieroconych.
Ks. dr Wojsław Czupryński
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin
Kurii Archidiecezji Warmińskiej