Jerycho Różańcowe w Ostródzie
W święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w parafii Świętych Hiacynty i Franciszka w Ostródzie rozpoczęło się Jerycho Różańcowe. Podczas inaugurującej Mszy św. proboszcz ks. Balcer podkreślał, że jest to 100. nabożeństwo w archidiecezji warmińskiej i pierwsze, które odbywa się poza Olsztynem.
– Dzisiaj, kiedy rozpoczynamy nasze Jerycho, szczególnie wzywajmy wstawiennictwa świętych archaniołów. Przez najbliższy tydzień będziemy się modlić nieustannie modlitwą różańcową przed Najświętszym Sakramentem, by skruszyć mury zła, które usilnie próbuje nas otoczyć i zamknąć. Podczas tej Mszy św. prosimy Boga o Jego szczególne błogosławieństwo na ten czas. Prosimy Matkę Przenajświętszą, która jest pośredniczką na naszej drodze do Bożego serca, aby prowadziła nas w modlitwie. Prośmy Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała o opiekę – mówił na wstępie Eucharystii ks. Balcer.
W homilii przybliżył ideę Jerycha Różańcowego. – Nazwa nawiązuje do wydarzeń opisanych w Księdze Jozuego, kiedy Izraelici w drodze do Ziemi Obiecanej napotkali po drodze miasto Jerycho, które słynęło z bogactwa, a było pełne zepsucia i grzechu. Było ono obwarowane ogromnymi murami. Po ludzku było nie do zdobycia. Bóg polecił Izraelitom, by przez siedem dni z Arką Przymierza, przy dźwięku trąb, obchodzili to miasto dookoła. Po siedmiu dniach mury Jerycha runęły, a miasto zostało zdobyte – przypominał proboszcz.
– Wzorem tego wydarzenia przez siedem dni, przez nieustanną modlitwę różańcową przed Najświętszym Sakramentem, chcemy prosić Boga, by mury zła, które rosną wokół nas, wokół naszych rodzin i ojczyzny, pękły, by zwyciężyło dobro – mówił ks. Balcer.
Wspominał zmarłego Anatola Kaszczuka, organizatora pierwszego Jerycha Różańcowego, które odbyło się na początku maja 1979 r. na Jasnej Górze w intencji pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. – To wielki świecki apostoł maryjny, propagator objawień Matki Bożej Fatimskiej. Pochowany jest w pobliskim Szymanowie – przybliżał kapłan.
Na zakończenie Mszy św. proboszcz zachęcał wiernych, by przychodzili do kościoła i czynnie wzięli udział w modlitwie różańcowej. Świątynia przez siedem dni będzie otwarta całą dobę.
Nieustanna całodobowa modlitwa zakończy się 6 października.
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media