INFORMACJA NA TEMAT SYTUACJI HUMANITARNEJ W UKRAINIE
INFORMACJA NT. SYTUACJI HUMANITARNEJ W UKRAINIE NA DZIEŃ 09.09.2022
-
-
Prawo do życia i bezpieczeństwo dzieci
-
Stanem na dzień 09 września 2022 r., wg danych Ujednoliconego Rejestru Dochodzeń Przedprocesowych oraz innych źródeł, które wymagają potwierdzenia, od początku agresji federacji rosyjskiej w Ukrainie zginęło 383 dzieci oraz odniosło obrażenia 743 dzieci.
Nie jest możliwe, by ustalić faktyczną ilość ofiar śmiertelnych i rannych dzieci, gdyż w ukraińskich miastach wojska okupacyjne prowadzą aktywne działania wojenne.
Działania rosyjskich wojsk okupacyjnych stanowią bezpośrednie pogwałcenie praw dzieci w Ukrainie do życia i bezpieczeństwa, które to prawa gwarantują Konwencje Genewska i Haska oraz Konwencja ONZ Praw Dziecka.
1.2. Prawo do życia i bezpieczeństwa osób cywilnych i wojskowych Ukrainy
Na chwilę obecną, wg danych Misji Monitoringowej ONZ ds. praw człowieka, odnotowano 5718 ofiar śmiertelnych oraz 8199 osób rannych wśród ludności cywilnej.
Zabójstwa osób cywilnych, ostrzały miast i obiektów cywilnych dokonywane przez armię państwa – agresora są zbrodniami wojennymi oraz zbrodniami przeciwko ludzkości zgodnie z art. 7 i 8 Statusu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego i rażącym naruszeniem norm czterech Konwencji Genewskich z 1949 r. oraz dodatkowych protokołów do nich.
-
Naruszenie prawa do zamieszkania, ochrony zdrowia i oświaty wskutek niszczenia przez wojska federacji rosyjskiej miejsc zamieszkanych przez ludność cywilną
Zostały zrujnowane lub uszkodzone:
– ponad 130 tyś. budynków (bez miejsca do zamieszkania pozostaje ponad 3,5 mln osób),
– 2472 placówki oświatowe (w tym 764 przedszkola), w także 289 placówek, które nie można odbudować,
– 903 placówki ochrony zdrowia (127 nie można odbudować),
– 481 aptek (43 nie można odbudować),
– 89 placówek sfery socjalnej,
– 511 budynków administracji,
– 205 budowli sakralnych (cerkwi, kaplic, meczetów),
– 203 domy kultury,
– 391 zakładów pracy i przedsiębiorstw,
– 309 mostów i przepraw,
– 25 tyś. km dróg,
– 1991 sklepów,
– 27 centrów handlowych,
– 28 baz paliwowych,
– 18 lotnisk cywilnych,
– 4 porty i infrastruktura portowa.
Zgodnie z danymi UNICEF, w Ukrainie, wskutek wojny, na liczbę 3,2 mln dzieci, które pozostały w swoich miejscach zamieszkania, ok. 1,6 mln z nich zagraża egzystencja na granicy głodu oraz doświadczenie braku żywności.
Ataki na infrastrukturę wodną i przerwy w dostawie prądu pozbawiły dostępu do wody ok. 1,4 mln ludzi w Ukrainie. Kolejne 4,6 mln ma ograniczony dostęp.
-
Stosowanie przez rosyjską federację broni zakazanej przeciwko ludności cywilnej i obiektom
– Wczoraj przez cały dzień pod obstrzałem znajdowały się następujące miejscowości: Ternowi Pody oraz Myrne w obłasti (województwie) mykołajowskiej. Dzisiaj w nocy wróg ostrzeliwał miejscowości Lubomyriwka, Zorja i Kotlarewe (gmina Szewczenkiwśke, obłast mykołajowska).
– Także wczorajszego dnia oraz dzisiaj rano dokonano ostrzałów wsi Szyroke (gmina Szyrokiwśke). Ostrzelano także wcześniej zrujnowane Centrum Świadczenia Usług Administracyjnych oraz szkołę.
– Wczoraj wieczorem okupanci ostrzelali okolice wsi Peremoha (gmina Inhulśka). Wskutek nocnych ostrzałów gminy inhulśkiej pięć miejscowości zostało pozbawionych elektryczności.
– Trwają ostrzały miejscowości na terenie gminy Bereznehuwatska. Wczoraj w dzień odnotowano pożar lasu Bereznehuwatskiego Gospodarstwa Leśnego.
– Dzisiaj w nocy dokonano ostrzałów na terenie okręgu jawkinskiego w gminie basztanskiej. Wskutek ostrzałów cała gmina została pozbawiona elektryczności. Dokładne informacje są weryfikowane.
– W nocy agresorzy dokonali intensywnych ataków rakietowych i artyleryjskich na Charków i miejscowości obłasti charkowskiej. W Charkowie wybuchł pożar oraz uległ zniszczeniu trzypiętrowy budynek władz administracyjnych w rejonie sałtiwskim. Są także ostrzały w rejonie kijowskim, jest jedna osoba ranna.
– W nocy wróg ostrzeliwał rejony charkowski i czuhujewski. W Czuhujewie zginęła 1 osoba. Uszkodzone zostały budynki prywatne, centrum szkolno – sportowe oraz budynki gospodarcze. Rano w gminie derhacziwskiej został ranny mężczyzna . Tutaj trwają ostrzały.
– W ciągu doby agresorzy uderzyli w rejonach izjumskim i bohoduchiwskim.
– W sumie, w ciągu doby, w obłasti zostało rannych 10 osób: 8 w Charkowie, 1 w rejonie łoziwskim, 1 w rejonie czuhujewskim. Ponadto 5 osób zginęło: 3 w Charkowie, 1 w rejoniw czuhujewskim i 1 w rejonie izjumskim.
– Rosyjskie wojska okupacyjne nakryły ogniem rejon nikopolski w obłasti dnipropetrowskiej. Tutaj została skierowana ciężka artyleria. Wskutek tego zostały zniszczone domki wypoczynkowe oraz budynki gospodarcze. Informacja o zniszczeniach jest weryfikowana.
– Tej nocy prowadzone były rosyjskie ostrzały w rejonach pokrowskim, kramatorskim i bachmuckim obłasti donieckiej.
– Bachmut ucierpiał najbardziej: w ciągu poprzedniej doby Rosjanie zabili 8 osób, a zranili 17. Zostało uszkodzonych 20 budynków prywatnych i 6 wielokondygnacyjnych, 4 sklepy, pałac kultury oraz budynek administracji. Ponadto ostrzelano także targowisko – uszkodzonych zostało 107 kontenerów. W mieście od 4 dni nie ma wody i elektryczności.
– W rejonie pokrowskim ucierpiały gminy marjinska i awdijiwska.
– W rejonie kramatorskim pod ostrzałem znalazły się Słowiańsk, Konstjantyniwka i Raj-Oleksandriwka. W Słowiańsku zostały uszkodzone pomieszczenia magazynowe oraz budynek technikum. W Konstjantyniwce uszkodzone zostało przedsiębiorstwo oraz budynek. W Raj-Oleksandriwce uszkodzone są dwa budynki.
– W ciągu doby wojska rosyjskie prowadziły ostrzały obłasti z moździerzy, artylerii, wyrzutni rakiet „Huragan” i „Grad”. Na terenie obłasti zginęło 10 osób, a 23 zostały ranne.
– Kolejna tragedia w Mariupolskim Kombinacie Metalurgicznym im. Illicza w Mariupolu. Władza okupacyjna skierowała ludzi do prac porządkowych w halach produkcyjnych bez uprzedniego ich rozminowania. Podsumowanie – ludzie zginęli w wyniku wybuchów min. Czterech mieszkańców Mariupola znajduje się w bardzo ciężkim stanie i są oni hospitalizowani.
– W obłasti zaporoskiej w ciągu minionej doby okupanci ostrzelali infrastrukturę cywilną w okolicach miejscowości Temyriwka, Szczerbaky, Zariczne, Zaliznyczne, Orichiw, Mała Tokmaczka, Nowojakowliwka, Riwnopilla, Hulajpole, Czerwone, Mahdalyniwka, Stepnohirśk, Łuhiwśke, Połtawka, Nowodanyliwka, Nowoandrijiwka, Olhiwśke, Czariwne, Dorożnjanka, Mali Szczerbaky, Stepowe. Otrzymaliśmy 28 informacji o zniszczeniu obiektów infrastruktury cywilnej w rezultacie ostrzałów przez okupacyjne wojska rosyjskie.
– W sumskiej obłasti, w nocy wróg prowadził ostrzały gminy szalyhińskiej z moździerzy, zanotowano 8 uderzeń. Wczoraj rosjanie ostrzeliwali gminy przygraniczne: krasnopilską (29 ostrzałów moździerzowych, 20 z wyrzutni rakietowych „Grad”), esmańską (ostrzał okolic Bacziwśka, 20 uderzeń z moździerzy), znob-nowohrodską (8 ostrzałów z moździerzy, 15 z granatników AGS – 17).
– Dzisiaj, po godz. 9 rano rosyjskie lotnictwo, nie przekraczając granicy ukraińskiej, ostrzelało szpital w gminie wełykopysariwskiej. Budynek lecznicy został zniszczony, a rannych zostało 7 osób.
Wykorzystywanie takich rodzajów broni masowego rażenia przeciwko cywilnej ludności jest zbrodnią przeciwko ludzkości oraz naruszeniem Konwencji Genewskiej z 1949 r.
-
Naruszenie prawa do wolności, integralności osobistej i innych podstawowych praw człowieka
Na okupowanej części rejonu czuhujewskiego w obłasti charkowskiej wróg rozpoczął aktywne działania mobilizacyjne miejscowej ludności. Mężczyźni w wieku poborowym są zatrzymywani i kierowani do okupowanego Wowczańska. Tutaj znajduje się tzw. „centrum werbunkowe”.
Przymusowa mobilizacja na okupowanym przez federację rosyjską terytorium jest naruszeniem art. 51 Konwencji Genewskiej mówiącej o ochronie ludności cywilnej w czasie wojny. Konwencja ta kategorycznie zabrania państwu okupantowi zmuszania ludzi, którzy są chronieni, do służby w armii okupacyjnej lub innych jednostkach pomocniczych.
Już wiadomo, że 6 września uzbrojeni żołnierze rosyjscy w tymczasowo okupowanej Kachowce (oblast chersońska) uprowadzili Irynę Honczarową (sekretarza kachowskiej Rady Miejskiej) oraz jej męża Wołodymyra Stupina.
Uprowadzenie i torturowanie zakładników jest aktem terroryzmu zgodnie z Konwencją Rady Europy w sprawie zapobiegania terroryzmowi oraz zbrodnią wojenną zgodnie z art. 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.
-
Przymusowa migracja mieszkańców Ukrainy w wyniku wojny oraz przymusowa deportacja do federacji rosyjskiej
– Wg danych ONZ, w wyniku wojny rosji przeciwko Ukrainie 14,03 mln ludzi zostało zmuszonych do ucieczki w poszukiwaniu bezpieczeństwa.
– Wg danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców, stanem na 07.09.2022, od 24 lutego br. odnotowano ponad 12 mln (12 324 430) przekroczeń granicy z Ukrainą.
– Wg danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ, do państw Unii Europejskiej w analogicznym okresie wjechało ponad 9,8 mln obywateli Ukrainy. Wniosek o tymczasową ochronę złożyło ponad 4 mln Ukraińców.
– Wg danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ, ponad 7,1 mln obywateli ukraińskich został zarejestrowanych w państwach Europy jako uchodźcy.
– Wg danych Ministerstwa Polityki Socjalnej w Ukrainie oficjalnie zarejestrowano ok. 4,5 mln osób wewnątrz przesiedlonych.
– Jednocześnie Biuro Wysokiego Komisarza ONZ informuje, iż liczbę osób wewnątrz przesiedlonych szacuje się na 6,8 mln Ukraińców.
– Wg danych Państwowego Biura Informacyjnego zweryfikowano informację o 7 420 dzieciach, które zostały przymusowo wywiezione do rosji lub na terytoria okupowane.
– Jednocześnie środki masowego przekazu państwa – agresora, powołując się na rosyjskie źródła wojskowe informują, że stanem na dzień 09.09.2022 r. na terytorium rosyjskiej federacji wywieziono ponad 4 mln osób, w tym 628 tys. dzieci. Dla nich przygotowano 625 punktów tymczasowej dyslokacji, w których przebywa 33 tys. osób.
– Państwo – okupant rosyjska federacja rażąco narusza normy art. 49 Konwencji Genewskiej w sprawie ochrony ludności cywilnej w czasie wojny, która zabrania dokonywania przymusowych przesiedleń lub deportacji osób z terytoriów okupowanych.
aw