Inauguracja nowego roku akademickiego w WSD Hosianum i na Wydziale Teologii UWM
Wydział Teologii UWM w Olsztynie Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego rozpoczął nowy rok akademicki. – Wszystko zmierza do Chrystusa, jedynego zbawiciela ludzkości – mówił na wstępie rektor WSD „Hosianum” ks. Wojciech Kotowicz. – Dzisiaj jesteśmy świadkami i uczestnikami zmian w lokalnym Kościele. Rozpoczynamy 460 rok formacji w nowym kształcie – podkreślał.
Od tego roku alumni seminarium elbląskiego zostali włączeni do formacji warmińskiego seminarium. – Od teraz z warmińskimi alumnami stanowią jedną wspólnotę formacji i nauki – przybliżał rektor. Stało się tak po podjętej wspólnej decyzji przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego i metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego. – Patrzymy na wspólną przyszłość z wdzięcznością i nadzieją. Od teraz, drodzy alumni, jesteście u siebie, jesteście nie gośćmi, a współgospodarzami tego miejsca – mówił ks. Kotowicz. – Serce Warmii, jak często zwykliśmy mówić o naszym seminarium, bije zdrowym rytmem, a puls jest coraz mocniejszy – zauważał.
Homilię wygłosił biskup elbląski Jacek Jezierski. Przypomniał historię warmińskiego seminarium i Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
– Studenci rozpoczynają studia. Jest to możliwe, gdyż cieszymy się pokojem. Pokój jest dla nas darem i łaską – mówił bp Jezierski. Zauważał, że uniwersytet służy młodzieży i społeczeństwu. Przypominał, że najstarsze europejskie uniwersytety tworzyły cztery wydziały. Obok wydziału propedeutyki i sztuk, były to: filozofia, teologia, medycyna i prawo. Zawsze ich rozwojem kierowały racje pragmatyczne dla rządzących. Kształcenie pracowników administracji, sądów, nauczycieli, ale też i lekarzy. Nie mniej broniono zawsze badań podstawowych, nieposiadających bezpośredniego zastosowania dla przemysłu, armii, dla zarządzania. Filozofia może wydawać się zbędną. Teologia również. Humanistyka także. Bo nie z tych wydziałów wychodzą architekci, producenci żywności, ekonomiści – mówił biskup elbląski.
Wskazywał na fakt, że humanistyka, filozofia, etyka i logika odpowiadają na podstawowe pytania: „Kim jest człowiek? Skąd przychodzi, dokąd zmierza? Jakie jest miejsce istoty ludzkiej w świecie? Jaką wartość posiada życie i działalność człowieka? Jaki sens ma wspólnota ludzka, w tym wspólnota kobiety i mężczyzny?”.
– Teologia chrześcijańska jest refleksją uprawianą przez kilkanaście stuleci. Odnosi się do Boga, jako do źródła życia, ładu oraz nadziei. Bóg daje się poznać najlepiej w osobie swojego Syna Jezusa Chrystusa, jako miłujący człowieka. Teologia objaśnia sens cierpienia i zmagań, a więc nasz krzyż. Wskazuje na nienaruszalną godność człowieka – podkreślał biskup.
Po homilii odbyło się wyznanie wiary alumnów pierwszego roku, a także obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu.
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media