W 71. rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Stoczku Klasztornym oraz w 3. rocznicę wprowadzenia relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego do sanktuarium Matki Królowej Pokoju rozpoczęły się III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego, organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i księży marianów.
III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego

III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego
Stoczek Klasztorny to szczególne miejsce w życiorysie kard. Wyszyńskiego. To tu był przetrzymywany przez komunistów; czas internowania rozpoczął się 12 października 1953 r., a zakończył 6 października 1954 roku. „Zajeżdżamy przed jasno oświetloną bramę; świeci się wiele lamp. Brama jest obita świeżymi deskami. Jakiś niedostrzegalny duch otwiera bramę od środka. Wjeżdżamy w podwórze, które w ciemnościach robi na mnie wrażenie więzienia. Wprowadzono mnie na pierwsze piętro, na szeroki korytarz, oświetlony na biało; wszędzie znać świeżą farbę. Nie dowiedziałem się, jak się nazywa miejscowość, do której mnie przywieziono” – opisał prymas przybycie do miejsca uwięzienia w „Zapiskach więziennych”.
– Mamy na Warmii tak szczególne miejsce związane z Prymasem Tysiąclecia. Zapewne wielokrotnie tu przybywamy, by się modlić, by zobaczyć pamiątki po błogosławionym – mówi Zbigniew Połoniewicz, przewodniczący zarządu białostocko-olsztyńskiego oddziału okręgowego stowarzyszenia.
Możemy przechadzać się po krużgankach, gdzie kiedyś spacerował kard. Wyszyński. To tu szczególnie zawierzał się Matce Bożej, a dziś przez swoje nauczanie, które nam pozostawił, prosi nas o miłość ojczyzny, o Bogiem silne rodziny, ukazując znaki czasów, uświadamiając zagrożenia, jakie niesie ze sobą świat.
W 71. rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Stoczku Klasztornym oraz w 3. rocznicę wprowadzenia relikwii bł. Wyszyńskiego do sanktuarium Matki Pokoju rozpoczęły się III Dni Pamięci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. – Głównym celem naszego spotkania jest przede wszystkim przybliżanie nauczania Prymasa Tysiąclecia – mówi Zbigniew Połoniewicz. – Ci, którzy je poznają, wiedzą, że to bardzo aktualne nauczanie na współczesne czasy – dodaje.
Dni Pamięci Prymasa zainicjowało otwarcie wystawy poświęconej abp. Antoniemu Baraniakowi oraz jego relacjom z kard. Wyszyńskim. Postać arcybiskupa przybliżył Marcin Sułek, dyrektor Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie.
Następnie ks. prof. Andrzej Kopiczko wygłosi prelekcję „Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) – Przyjaciel Warmii w trudnych czasach”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. kard. Wyszyńskiego w Runowie poprowadzili modlitwę różańcową, po której celebrowano Eucharystię. Liturgię słowa odczytali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. kard. Wyszyńskiego w Smolajnach. Po modlitwie uczestnicy spotkania wzięli udział w projekcji filmu „Prorok” o bł. Wyszyńskim. Komentarz do filmu wygłosił dr Krzysztof Kierski z IPN w Olsztynie.
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media