141. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie
Zgromadzony wielotysięczny tłum wiernych przywitał gospodarz miejsca metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Wspominał o jubileuszach, które towarzyszą uroczystościom – 775. rocznicy powstania diecezji warmińskiej i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– W tej Liturgii pragniemy wyrazić nasze dziękczynienie. Odzyskana wolność wymaga od nas pokory i wdzięczności. Jest to również podziękowanie za plony – mówił metropolita.
Uroczystej liturgii przewodniczył biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Mszę Świętą poprzedził różaniec odmówiony na błoniach gietrzwałdzkich, a także procesja z obrazem Matki Bożej. Biskup Tomasik w homilii powiedział między innymi, że – Człowiek współczesny chce wszystko przegłosować i przegłosowuje. Przegłosowuje także Boże prawo. Prawo do przykazań, prawo dotyczące człowieka, rodziny, małżeństwa, dziecka przed narodzeniem. Człowiek współczesny odrzuca postawę dziecka wobec Boga.
Biskup radomski w homilii nawiązał także do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i podkreślał, że – Matka Boża w czasach zaborów objawiała się wiernym i dawała wskazówki mówiące o tym, by Polacy byli wierni Jej i Bogu. Jednym z przywołanych objawień były także objawienia z Gietrzwałdu, w których Matka Boża obiecała, że kościoły na Warmii odzyskają duchownych.
Na gietrzwałdzkie uroczystości przybyli pielgrzymi zarówna w pielgrzymkach pieszych jak i środkami komunikacji i to nie tylko z archidiecezji warmińskiej, ale także z różnych zakątków kraju i Europy, między innymi z Niemiec Warmiacy, którzy przed laty wyemigrowali z Polski.
W tym roku jednym z darów złożonych na ołtarzu w Gietrzwałdzie był plaster miodu z żywymi pszczołami, który złożyli pszczelarze, a na zakończenie gietrzwałdzkich uroczystości zasadzono Dąb Niepodległości, który ma upamiętniać 100-lecie odzyskania przez Polskę wolności.
aw/gn