Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie w Olsztynie
W tym roku gościliśmy 11 zespołów z Polski. W sumie w zmaganiach wzięło udział 3 tys.150 uczniów. Celem olimpiady jest promowanie wartości rodzinnych, małżeńskich. Co wyróżnia ją to fakt, że młodzież występuje w dwuosobowych zespołach. Od samego początku uczą się dialogi i wzajemnej komunikacji – mówi ks. Michał Tunkiewicz, koordynator olimpiady.
Finał składał się z dwóch etapów, pisemnego, kiedy młodzież musiała wykazać się wiedzą prawną dotyczącą rodziny oraz z debaty publicznej, która w tym roku dotyczyła zagadnienia polityki prorodzinnej, jakiej potrzebuje Polska.
– Na pewno polityka prorodzinna w naszym kraju potrzebuje inwestycji w rodzinę. Ważna jest kwestia urlopów dla rodziców w okresie po urodzeniu dziecka, ich długość oraz finansowanie. Rodzice powinni mieć większą możliwość wybory, jak chcą sprawować opiekę nad dzieckiem – mówi Magda Konopka z I LO w Przemyślu.
Wraz z nią w zespole jest jej szkolny kolega Klaudiusz Misiak. – Moglibyśmy położyć większy nacisk na propagowanie wartości rodzinnych w szkołach. Można przecież zapraszać na spotkania osoby spoza szkoły, rodziców, psychologów, specjalistów. O życiu rodzinnym i małżeńskim trzeba mówić wiele – dodaje Klaudiusz.
Ich pomysł na politykę prorodzinną oraz spojrzenie na problem kryzysu ojcostwa najbardziej przypadł do gustu jury. To oni wygrali olimpiadę, a w nagrodę pojadą na wycieczkę do Chorwacji, która ufundowała olsztyńska firma Biuro Podróży „Cezar”.
Olimpiadę wygrał zespół z Przemyśla: Magdalena Konopka, Klaudiusz Misiak; II miejsce – Katolickie LO z Częstochowy: Tomasz Kinkiel, Piotr Pundyk; III miejsce LO z Chrzanowa: Weronika Banasik, Kornel Pieszchoła. Organizatorem olimpiady jest Katedra Nauk o Rodzinie na wydziale teologii UWM w Olsztynie. Współfinansuje ją Ministerstwo Edukacji Narodowej.
gn