Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu poświęcony jest modlitwie i pokucie za grzechy przeciw małoletnim – w tej intencji modlono się w kościołach w całej Polsce, a diecezjalne obchody w archidiecezji warmińskiej rozpoczęły się od Mszy św. pod przewodnictwem ks. kan. dr Cezarego Opalacha, delegata ds. prewencji nadużyć seksualnych dzieci i młodzieży oraz ds. kontaktu z pokrzywdzonymi.
– Dzisiejszy dzień ma przede wszystkim wymiar pokutny. Przepraszamy Boga, ponieważ ludzie Kościoła dopuścili się okropieństw. Chcemy złożyć Najświętszą Ofiarę, największy dar jaki mamy, by Pana Boga przeprosić, chcemy również prosić o wszelkie łaski, wszelkie dobro potrzebne dla tych, którzy zostali skrzywdzeni, szczególnie dla dzieci i młodzieży – tłumaczy ks. Opalach.
Po zakończeniu Mszy św. miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. dr Dariusz Sonak, duszpasterz ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin oraz diecezjalny koordynator Fundacji św. Józefa.
– Tegoroczne hasło „Wspólnota ze zranionymi” wskazuje podstawę naszego działania. Stajemy jako wspólnota Kościoła – wierni oraz duchowni – aby ze zranionymi stworzyć wspólnotę, dając im przede wszystkim świadomość, że jesteśmy z nimi, że nie są w żaden sposób wykluczeni. Oni są tą częścią wspólnoty, która wymaga naszej największej troski i zabiegania o ich dobro. Dlatego działania Fundacji św. Józefa skupiają się na pomocy pokrzywdzonym w Kościele, ale również poza nim. Wychodzimy naprzeciw krzywdy, organizujemy pomoc psychologiczną, duchową, finansową, w każdym aspekcie, w jakim pomoc jest potrzebna – podkreśla ks. Sonak.
Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media