Droga Krzyżowa w Kaplicy Jerozolimskiej w Olsztynie
– Niech każdy weźmie codzienny swój krzyż i postępuje za Mną. Chcę teraz pójść Twoimi śladami i w myśli postępować drogą Twojej męki. Dozwól więc, abym żywym stanęło przed moją duszą wszystko to, coś wycierpiał za mnie. Otwórz me oczy i porusz serce, abym zobaczył i głęboko sobie uświadomił, jak bardzo mnie ukochałeś, ażebym całą duszą zwrócił się do Ciebie, mój Zbawco – mówił, rozpoczynając rozważania, abp Górzyński.
Po nabożeństwie uczestnicy ucałowali relikwie Krzyża Świętego.
W Wielkim Poście w piątki o godz. 20 w kaplicy będą odbywać się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W 1973 r. zarządzeniem bp Józef Drzazga – celem rozbudzenia życia religijnego w kaplicy i podniesienia czci i miłości do Jezusa Ukrzyżowanego – ustanowił Wotywę o Krzyżu św. lub o Męce Pańskiej, którą odprawia się we wszystkie piątki Wielkiego Postu. „Niech Bóg Ojciec błogosławi tej kaplicy i nawiedzających ją”, napisał w zarządzeniu bp Drzazga.
Pierwsze wzmianki o kaplicy pochodzą z 1565 r. Jednak data jej wzniesienia nie jest znana. Wewnątrz znajduje się tzw. grupa ukrzyżowania w formie Golgoty. Chrystus na krzyżu z dwoma łotrami po bokach jest najwybitniejszym zabytkiem późnogotyckiej rzeźby sakralnej w Olsztynie. Datowana jest na ok. 1510 r.
gn