Betlejem na Warmii i Mazurach
– To przede wszystkim prawdziwa i autentyczna opowieść o wcieleniu i przyjściu Jezusa Chrystusa na ziemię. My pokazujemy to, co wydarzyło naprawdę – staramy się pokazać bogactwo tradycji obchodzenia świąt, przedstawiamy najpiękniejsze pieśni pochodzące z różnych krajów, krain geograficznych, różnych kultur. Wygrzebujemy pieśni, o których czasem nawet te narody nie wiedzą, że je posiadają – tak było np. z pieśniami syryjskimi. To są perły, które mają swoje premiery na tym wydarzeniu – tłumaczy Adam Guzdek, współorganizator wydarzenia
– Cieszę się, że jeszcze w tym czasie kiedy przeżywamy okres Bożego Narodzenia możemy przeżywać to wydarzenie w naszej archidiecezji i wspólnie usłyszeć i pośpiewać kolędy – mówił Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński. – Nie mamy często okazji słuchać kolęd z różnych stron świata, dlatego to wydarzenie tym bardziej jest interesujące, pozwala na spojrzenie jak w innych kulturach ten klimat Bożego Narodzenia poprzez kolędy jest przeżywany – zaznaczył metropolita warmiński.
Podczas koncertu zaśpiewali niezwykli artyści: Bovska, Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń, Józef Broda, Adam Krylik, Mate.O, Dana Vynnytska, Agnieszka Musiał, Dawid Kwiatkowski, a zagrali: słynny Atom String Quartet, fenomenalna Kapela Maliszów oraz bułgarsko-rumuńska orkiestra dęta – Fanfara Moldova. Pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego wystąpili wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski oraz ze świata, m.in.: Yazeed Sakhnini – Arab z Nazaretu, Adeba – perkusista o syryjsko-ormiańskich korzeniach, Yaron Cherniak – Żyd z Jerozolimy.
Na koncercie zabrzmiała m.in. najstarsza kolęda świata. – Tekst pochodzi z IV wieku, napisał go Efram Syryjczyk, ale melodia tej kolędy jest jeszcze starsza. Prawdopodobnie rodziny ludzi, którzy ją śpiewali – ich dziadowie, pradziadowie – mogli znać osobiście apostołów – opowiada Adam Guzdek.
– Na początku musiałem się do tego przyzwyczaić, bo to nie są moje melodie, ale ten koncert ma swego rodzaju magię, której nie da się wytłumaczyć, tego trzeba posłuchać. Można go przeżyć na kilka sposobów: duchowo, ciesząc się muzyką i tymi dźwiękami. Są tu ludzie z różnych zakątków świata, każdy jest inny, ale wszyscy tworzymy jedno serducho i dzielimy się tymi opowieściami, pięknymi melodiami z ludźmi. Fajne jest to, że oni na chwilę zapominają, co się dzieje za ścianami tego budynku, śpiewają razem, dzielą się opłatkiem – mówi Kamil Bednarek, jeden z wykonawców.
Betlejem to również działanie charytatywne. – Miłosierdzie musi być werbalizowane, musi zaistnieć. Cały dochód z koncertu, jak i ze sprzedaży płyty wspiera akcję Ambasador Miłosierdzia, której celem jest pomoc potrzebującym – mówi Guzdek. Wsparcie otrzyma Caritas Archidiecezji Warmińskiej, a pieniądze zostaną przeznaczone na budowę hospicjum stacjonarnego dla dzieci w Olsztynie.
gn/aw