Abp Górzyński: Świat potrzebuje Boga, potrzebuje Zbawiciela
Na wstępie liturgii życzenia metropolicie warmińskiemu oraz całemu prezbiterium warmińskiemu złożył ks. kan. Andrzej Wysocki, alumni Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, przedstawiciele służby liturgicznej i rodzin archidiecezji warmińskiej.
Kazanie podczas liturgii wygłosił abp Józef Górzyński. – Spotykamy się na Mszy św. Krzyżma, której nazwa wiąże się z obrzędem poświęcenia oleju Krzyżma św. Temu obrzędowi towarzyszy także pobłogosławienie dwóch innych olejów używanych w liturgii Kościoła: oleju chorych i oleju katechumenów. Kościół tymi olejami dokonuje obrzędu namaszczenia. W liturgii Słowa tej Mszy św. słowo namaszczenie jest wiodące. Oddaje ono rzeczywistość nadprzyrodzoną. Namaszczającym jest bowiem sam Bóg, a ściślej Duch Boży, czyli Duch Święty – mówił abp Józef.
Podkreślał także, że kapłaństwo zostało ustanowione głównie z myślą o Eucharystii. – Na Eucharystii skupia się od trzech lat program duszpasterski Kościoła w Polsce. Pod hasłem „Eucharystia daje życie” rozważaliśmy już jej treść i celebrację, a w tym roku rozważamy jej odniesienie do praktyki życia. Prowadzi nas hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”, które nam uświadamia, że doświadczenie spotkania Chrystusa w celebrowanej Eucharystii winno przekładać się na naszą codzienność i stanowi wręcz naszą misję wobec świata. Ta misja nie jest tylko pewnym dodatkiem do naszego życia. Życie dzięki Eucharystii staje się misją, gdyż przez życie każdego z nas Bóg pragnie coś powiedzieć, przekazać światu. Świat potrzebuje Boga, potrzebuje Zbawiciela. Jego obecność w świecie sprawiają ci, którzy go światu przynoszą. To ci, którzy Go poznali i przyjęli i obecnego w sobie, w swoim życiu wnieśli w życie świata – mówił metropolita warmiński.
– W starożytności rozpoznawano chrześcijan przez ich styl życia. To, co głównie kształtowało ów styl, to udział w niedzielnej Eucharystii. Przyjmowali eucharystyczny styl życia. Przede wszystkim wyrażało się to w całkowicie odmiennym przeżywaniu niedzieli, Dnia Pańskiego. Jednakże pociągało za sobą przyjmowanie wielu postaw i znaków właściwych uczniowi Chrystusa, które go określały czytelnie jako świadka (martyr) wyznawanego Boga. Dzisiaj, podobnie jak wtedy, i jak zawsze w historii, chodzi również o takie uformowanie uczestników Eucharystii, aby Tajemnica, w którą wierzą i którą celebrują, stała się w nich zasadą nowego życia oraz formą chrześcijańskiej egzystencji. Są to zadania duszpasterzy, którzy formują wiernych, nadają cechy ich chrześcijańskiemu życiu, czynią z nich świadków – mówił arcybiskup.
– W Wielki Czwartek, w dniu upamiętniającym ustanowienie sakramentu Eucharystii, refleksja nad naszym stylem życia eucharystycznego, czyli nad tym, czy i na ile Eucharystia kształtuje nasze życie, jest jedną z najistotniejszych. Mamy świadomość, że jest to refleksja ważna przede wszystkim dla nas kapłanów, których kapłaństwo zostało ustanowione głównie z myślą o Eucharystii. Któż zatem bardziej niż my, kapłoni, winien być eucharystyczny, cechować się eucharystycznym stylem życia? – zakończył metropolita.
Po kazaniu kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich, a w dalszej części Mszy Krzyżma nastąpił obrzęd poświęcenia olejów, których w ciągu roku kapłani będą używać do sprawowania sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń i namaszczenia chorych.
Na zakończenie liturgii arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński wręczył nominacje kanonickie kapłanom archidiecezji warmińskiej. W tym roku otrzymali je: ks. Andrzej Lesiński został włączony do grona kanoników zasłużonych Warmińskiej Kapituły Katedralnej; ks. Janusz Wieszczyński mianowany kanonikiem gremialnym Warmińskiej Kapituły Katedralnej; ks. Piotr Dernowski mianowany kanonikiem honorowym Warmińskiej Kapituły Katedralnej; ks. Andrzej Preuss mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Kętrzynie; ks. Juliusz Czapiewski mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Kętrzynie; ks. Wiesław Kaniuga mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim; ks. Jarosław Prusaczyk mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim.
aw
fot. Krzysztof Kozłowski