Abp Górzyński: Twego królowania nam trzeba
Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie metropolita warmiński abp Józef Górzyński odczytał Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.
W uroczystej Mszy św. wzięli udział licznie wierni archidiecezji warmińskiej, modlitwie przewodniczył abp Edmund Piszcz, a Mszę św. koncelebrowali m.in. abp Józef Górzyński, abp Wojciech Ziemba, bp Julian Wojtkowski oraz bp Józef Wysocki.
W homilii abp Piszcz podkreślił, że w królestwie Jezusa najważniejszą wartością jest prawda, a łączy się ona również z wolnością. – Wolność jest wspaniałym darem, ale otwiera drogę zarówno do dobra, jak i do zła. Ale tylko prawda czyni nas prawdziwie wolnymi – ten, kto kłamie, nigdy nie jest do końca wolny – mówił arcybiskup senior. – Jezus jest królem zawsze, ale chodzi o to, by w naszym życiu królował w codzienności. Jak to praktycznie realizować? Po pierwsze, trzeba – co wymaga często wielkiej odwagi – otworzyć się na Chrystusa. Jeśli będziemy zamknięci, Bóg nie będzie miał możliwości przyjścia do nas ze swoją łaską – przypomniał abp Piszcz. Jako drugi warunek podał modlitwę, a za trzeci słowa Chrystusa o tym, że „zawsze czyni, co się Ojcu podoba”. – Dzisiaj odmawiamy uroczyście Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, ale nie powinno to być wydarzenie jednorazowe. Powinniśmy wprowadzić Jezusa jako Króla do naszej codzienności. Najważniejsze, żebyśmy zawsze czynili, co się Jemu podoba – powiedział abp Piszcz.
– Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą, chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie – brzmiały jedne z pierwszych słów aktu, który odczytał metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Wierni razem z kapłanami dziękowali Chrystusowi za Jego miłość, przepraszali również za wszelkie grzechy, również za „narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia”. Wierni zawierzyli swoje rodziny miłosierdziu Bożemu, a postanowienia i zobowiązania złożyli w Niepokalanym Sercu Maryi.
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Jubileuszowy Akt zostanie dokonany we wszystkich kościołach w Polsce.