520. rocznica urodzin kard. Stanisława Hozjusza
Konferencja w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej była okazją do przybliżenia postaci kard. Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego, który urodził się 5 maja 1504 roku w Krakowie. Był dyplomatą, biskupem chełmińskim i warmińskim a także kardynałem. – To jedna z najważniejszych postaci jakie żyły i pracowały na Warmii, a archidiecezjalne archiwum przechowuje dokumenty kard. Hozjusza – podkreśla ks. Andrzej Kopiczko, dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
W zasobach archiwum znajdują się dyplomy na pergaminie z pieczęciami sporządzonymi przez kard. Hozjusza. Można je po raz pierwszy oglądać na wystawie zorganizowanej z okazji 520. rocznicy urodzin kardynała. Do tego także korespondencję, którą wysyłał Sługa Boży. Kard. Hozjusz był wybitnym teologiem. Wyznanie wiary katolickiej, które napisał zostało przetłumaczone na 30 języków, w tym na język arabski. Zmarł 5 sierpnia 1579 roku we Włoszech, w opinii świętości. Niedługo po śmierci rozpoczęto starania o jego beatyfikację. Formalny proces został wszczęty w 1923 przez diecezję chełmińską, a następnie w 1975 przejęty przez diecezję warmińską. Rewizja teologiczna pism Hozjusza trwa od 1978, a w 2006 w Olsztynie wznowiono jego proces beatyfikacyjny i ustanowiono trybunał na szczeblu diecezjalnym.
– Od 2009 roku trwa już etap rzymski, którego głównym zadaniem jest przygotowanie positio, czyli publikacji o heroiczności cnót, świętości życia Sługi Bożego. Trwają prace, i jak publikacja będzie gotowa to przekazuje się ją do Dykasterii ds. Kanonizacyjnych. Czekamy jeszcze na cud za wstawiennictwem kard. Hozjusza – podkreśla ks. Paweł Romański, postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego, kard. Stanisława Hozjusza.
W trakcie konferencji w archidiecezjalnym archiwum, uczestnicy spotkania wysłuchali także m.in. wykładu dr. hab. Ireny Makarczyk, o zasługach ks. prof. Alojzego Szorca w badaniach nad życiem
i działalnością kardynała Hozjusza.
bg/Olsztyn