36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
– To smutna data. Ale musimy o niej pamiętać, o tych wszystkich ludziach, którzy wtedy żyli i walczyli – jesteśmy im to winni: pamięć, wdzięczność i modlitwę – mówi Józef Dziki, przewodniczący Solidarności w regionie.
Po przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych, służb mundurowych, zakładowych związków zawodowych Solidarności, kombatantów, byłych więźniów politycznych, a także osób represjonowanych w czasie stanu wojennego złożyli pod pomnikiem Wolności Ojczyzny kwiaty i znicze.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, modlili się w intencji ojczyzny.
W homilii abp Górzyński przypomniał, że wiele osób wydarzenia związane z narodzeniem Solidarności odbierało jako wyproszone na kolanach.
– To było to otwarcie się na Ducha Świętego, którego przywoływał Jan Paweł II. Tym bardziej bolesne było to uderzenie z 13 grudnia 1981 roku, gdyż odbierało ludziom nadzieję – mówił metropolita.
Zaznaczył, że powierzenie swojego losu Bogu nie powoduje, że człowiek pozostaje bierny. – Mamy być uczestnikami historii, jesteśmy zaproszeni do działania. Bóg jest Bogiem z nami, szczególnie wtedy, kiedy nic nie układa się po naszej myśli – przypomniał abp Górzyński i dodał, że obowiązkiem jest dawanie świadectwa.
– Nie możemy pozwolić zakłamać drogi wolności, sprawiedliwości, miłości i pokoju. Mamy tego strzec, gdyż jest to potrzebne zarówno nam, jak i społeczności, w której żyjemy – mówił metropolita.
gn