Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nidzicy
– Wyjątkowość przepowiadania Jezusa wynika z Ducha Bożego. Bez Ducha Bożego nie ma drogi do prawdy. Trzeba prosić Ducha Bożego, że dobrze nas poprowadził drogą poznania. Dobrze, czyli ku prawdzie, ku dobru, ku tym wartościom, które trzeba poznawać – mówił w swojej homilii arcybiskup Józef Górzyński.
W czasie uroczystości metropolita warmiński poświęcił również Dąb Pokoju, który został posadzony przez przedstawicieli parlamentu i władz samorządowych na pamiątkę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Z nowym rokiem szkolnym przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach szkół średnich, czyli w liceach, technikach i szkołach branżowych, naukę rozpocznie tzw. podwójny rocznik uczniów. To efekt reformy edukacji.
W ocenie Bogdana Malinowskiego, dyrektora zespołu szkół w Nidzicy to także spore wyzwanie – Mamy 9 klas pierwszych, nigdy w historii szkoły tyle nie mieliśmy, ale uda nam się pomieścić bez większych problemów – mówił.
Absolwenci obu typów szkół (gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych) będą się uczyć w szkołach średnich w równoległych, ale nie mieszanych klasach, bo będą mieć inną podstawę programową. Uczniowie klas pierwszych, absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej, w szkołach średnich korzystać będą z nowych podręczników.
Absolwenci gimnazjów będą mogli tak jak dotąd uczyć się z podręczników używanych przez wcześniejsze roczniki. Ci, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową będą pierwszym rocznikiem, który w przyszłości przystąpi do matury według nowych zasad.
– Pierwszy taki egzamin odbędzie się w 2023 roku. Po tej reformie czas na dyskusję o jakości kształcenia. Celem jest szukanie rozwiązań, co zmienić w polskiej edukacji tak, by jej jakość była priorytetem. Stąd też 4 września o godzinie 10 odbędzie się Okrągły Stół Edukacyjny – wyjaśniał warmińsko-mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki.
– Jesteśmy otwarci na dialog. Obok wsparcia materialnego, czyli podwyżkach dla nauczycieli, chcemy rozmawiać o modelu edukacji, który odpowiada na potrzeby dzisiejszego świata – przekonywał wojewoda Artur Chojecki.
Na Warmii i Mazurach w nowym roku szkolnym do szkół poszło 185 tysięcy uczniów, a pracę podjęło 28 tysięcy nauczycieli.
ro/aw