Trwają przygotowania do 24. Wenty Dobroczynnej Archidiecezji Warmińskiej
Organizatorzy przedstawili program tegorocznej wenty. Tradycyjnie najważniejszym elementem wydarzenia będą aukcje darów, które poprowadzi Paweł Burczyk.
Wśród cennych przedmiotów, które będą wystawione na licytacje, znajduje się srebrna zawieszka z onyksem przekazana przez małżonkę prezydenta RP panią Agatę Kornhauser-Dudę. Na uwagę zasługuje również dar nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchiego – obraz na desce przedstawiający patronów młodzieży, św. Stanisława Kostkę i bł. Karolinę Kózkównę. Metropolita warmiński abp Józef Górzyński ofiarował płaskorzeźbę z krucyfiksem wraz z kompletem książek z historii Polski XX w., a abp senior Edmund Piszcz – porcelanowy komplet kawowy ozdobiony bursztynami. Wśród darów znajduje się wiele dzieł sztuki, zwłaszcza obrazy pędzla lokalnych artystów, m.in. Małgorzaty Chomicz, ks. Krzysztofa Niespodziańskiego, czy Jarosława Korzeniewskiego.
Z pewnością dużą atrakcją jest ufundowany przez starostę olsztyńskiego Andrzeja Abakę przelot samolotem nad Warmią. – Staramy się promować Szlak Świętej Warmii, a jednym z elementów naszych działań są loty nad naszym regionem. Z perspektywy warmińskiego nieba nasza kraina odkrywa swój niepowtarzalny urok, piękno jezior, lasów i rzek, piękno uprawnych pól i zieleni łąk. Niezwykłym widokiem są nasze urokliwe miasta. W zeszłym roku licytacja lotu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiłem i w tym razem przekazać ten niecodzienny fant – mówił starosta. Wyjaśniał, iż sam lot będzie miał miejsce 10 lipca podczas pikniku lotniczego, który odbędzie się na lotnisku w Gryźlinach. – Lot to półtora godziny niezwykłych wrażeń – uważa starosta.
Po licytacjach odbędzie się koncert Stanisława Sojki, tegorocznej gwiazdy wenty.
W tym roku beneficjentem akcji jest Hospicjum Palium im. św. Jana Pawła II w Olsztynie prowadzone przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”, które istnieje od 2001 r. Jego głównym celem jest zapewnienie nieuleczalnie chorym godziwych warunków w ostatnich chwilach życia. W tym celu powstało stacjonarne hospicjum, uruchomiono również domową opiekę paliatywną, jak i poradnię medycyny paliatywnej. W 2012 r. stowarzyszenie przeprowadziło gruntowny remont obecnie zajmowanych pomieszczeń, w których utworzono 20 miejsc dla pacjentów.
– Dziś widzimy, że potrzeby są znacznie większe. Zaczęliśmy zabiegać o nową siedzibę. Rada miasta Olsztyna sprzedała nam w 2019 r. grunt z bonifikatą, co otworzyło nam drogę do kolejnych działań. Mamy już projekt budynku, mamy pozwolenie na budowę. Nadszedł czas szukania pomocy wśród ludzi dobrej woli. Zbieramy pieniądze – mówiła Teresa Kocbach, prezes zarządu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”.
– Jesteśmy wdzięczni Akcji Katolickiej, że dostrzegła nasze potrzeby. Każda pomoc jest na wagę złota, a nawet cenniejsza, bo godna śmierć człowieka jest bezcenna – uważa prezes. W nowym budynku będzie m.in. 35 miejsc dla chorych, będzie hospicjum domowe, jak również rozbudowane ambulatorium dla osób, u których wyleczono chorobę nowotworową.
Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media