Sztafeta im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki
Zło dobrem zwyciężał. Przypominamy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę
13 września, po raz dziewiąty, z wielu stron Polski wyruszy Sztafeta im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku Czci Męczenników Stanu Wojennego. W tym roku wydarzenie to wpisuje się w szczególne rocznice – 30. męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności i 25. demokratycznych przemian w naszym kraju, okupionych także tą ofiarą.
Jak co roku sztafeta, zainicjowana przed laty przez Akcję Katolicką archidiecezji katowickiej, wyruszy z Katowic i Olsztyna. Pierwszą grupę poprowadzi pomysłodawca imprezy Marian Gruszka, emerytowany górnik, samorządowiec i członek AK, a drugą, olsztyńską – Wojciech Ruciński, prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Dobrym Mieście. Wśród tegorocznych uczestników będzie również ekipa z diecezji płockiej i radomskiej. W stolicy dołączą reprezentanci archidiecezji warszawskiej.
Z różnych stron Polski do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki wyruszą pielgrzymi – sportowcy amatorzy, członkowie Akcji Katolickiej, Solidarności, młodzież szkolna, reprezentanci środowisk osób niepełnosprawnych, aby uczcić pamięć kapłana i męczennika za sprawę Solidarności, a także ludzi, którzy związali swe życie z tym wielkim ruchem społecznym. Wszyscy spotkają się u grobu bł. księdza Jerzego przy kościele św. Stanisława Kostki, gdzie wspólnie z prezes Zarządu KIAK Haliną Szydełko złożą kwiaty i wezmą udział w Mszy św.
Sztafeta jest nie tylko wyrazem hołdu ku czci zamordowanego przez PRL-owską Służbę Bezpieczeństwa kapelana Solidarności, ale również lekcją historii, poprzez którą Akcja Katolicka pragnie przypomnieć wszystkich męczenników stanu wojennego; było wśród nich kilku kapłanów. Jest to lekcja skierowana do starszych, którzy powoli zapominają o dramatycznych wydarzeniach lat 80-ch, a także do młodzieży, która coraz mniej wie na ten temat. To lekcja patriotyzmu, jakże potrzebna, kiedy nauczanie historii w szkolnych programach jest coraz bardziej okrojone, a zamiast wiedzy patriotycznej promuje się europejskość spychając na margines tradycję i kulturę narodową.
To przypomnienie łączy się także z refleksją o kierunek polskich przemian. Czy rzeczywiście okupiona krwią i męczeństwem wolność przyniosła te najbardziej oczekiwane przez Polaków przeobrażenia. Dziś wiemy, że nie spełniły się wszystkie nasze nadzieje i dlatego u grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki będziemy prosić Boga o błogosławieństwo dla narodu, a księdza męczennika o wstawiennictwo w modlitwie o lepszą przyszłość dla naszej Ojczyzny.
To nie jedyna inicjatywa Akcji Katolickiej dedykowana osobie błogosławionego kapłana. Krajowy Instytut Akcji Katolickiej wspólnie z Telewizją Polską organizuje również Ogólnopolski Konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej pod hasłem: „Napisz błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”. Celem konkursu jest przybliżenie postaci kapłana- męczennika, wielkiego patrioty, społecznika, obrońcy godności człowieka, a poprzez ten aspekt – kształtowanie postaw chrześcijańskich i patriotycznych młodego pokolenia.
Śląscy maratończycy wystartują 13 września, o godz. 8.00, spod Pomnika Poległych Górników KWK Wujek. Razem z ekipą do Pomnika Powstańców Śląskich pobiegnie młodzież z Katowic i Knurowa. W Olsztynie sztafeta rozpocznie się od Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, 13 września, o godz. 8.00. Uroczystej liturgii przewodniczyć będzie ks. abp-senior Edmund Piszcz. Następnie uczestnicy udadzą się na Plac Solidarności, gdzie ok. godz. 9.15 odbędzie się krótka uroczystość: złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny i start do prologu sztafety. Do udziału w prologu na odcinku od Placu Solidarności do parkingu przy hipermarkcie Real zaprosiliśmy w tym roku młodzież olsztyńskich szkół. Do 10 września można zgłaszać swój udział w biurze AK w Kurii Metropolitalnej.
Dwa dni wcześniej, 11 września, o godz. 18.00, w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej przy ul. Kopernika 57 w Olsztynie, zostanie otwarta wystawa pt. BŁ. KS. JERZY POPIEŁUSZKO – KAPŁAN NIEZŁOMNY. Jej autorami są Michał Majkowski i Kazimierz Jędrzej Wosiek. Pokazane zostaną fotogramy, kolekcje znaczków pocztowych, okolicznościowe druki i wydawnictwa. Akcja Katolicka zaprezentuje pamiątki związane z kolejnymi edycjami sztafety. Na wszystkie wydarzenia, w imieniu organizatorów, serdecznie zapraszam.
Organizatorami cyklu imprez są: Akcja Katolicka, NSZZ Solidarność, Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Pro Patria i Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.
Bożena Ulewicz, Członek Zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami